Těžko si dnes většina z nás dovede představit svůj den bez voňavého šálku kávy. Probouzíme se s ní, dopřáváme si ji při práci, po obědě nebo večer při posezení s rodinou či přáteli. S cukrem, s mlékem, s kapičkou alkoholu – vždycky nás káva potěší a povzbudí. Tím nejbáječnějším pohlazením pro okamžiky odpočinku je pak cappuccino, nápoj připravovaný z espressa, ozdobený zpěněným mlékem a posypaný skořicí. Na Ženě-in stále pokračuje soutěž o nejlepší příběh na téma smyslného pití cappuccina a také se můžete v rubrice Hrajte a vyhrajte zúčastnit znalostní soutěže na téma káva o ceny, které věnovala společnost Tchibo.

Jestli právě teď vychutnáváte svoji kávu, možná si rádi přečtete pár historických zajímavostí, které se vážou ke kávě a ke cappuccinu. Věděli jste například, že původně se káva nepila jako nápoj, ale jejího stimulujícího účinku se využívalo v ranně křesťanských klášterech v Etiopii k potlačení únavy během nekonečných náboženských obřadů?
O prvním úředním zákazu pití kávy vypráví historka z roku 1511, kdy byl guvernér Mekky Kair Bey uražen skupinou domorodců pijících kávu. Když guvernér poznal nápoj, kterým zaháněli únavu, rozhodl se zakázat pití tohoto nápoje. Domníval se, že pití kávy přivádí lid k výtržnostem. Káva, jež byla postavena guvernérem Mekky mimo zákon, vedla k uzavírání kavárenských hostinců a všechna káva zde byla spálena. Neuposlechnutí zákazu se trestalo veřejnou hanbou, jako např. jízdou na oslu nejživější ulicí města nebo veřejným bičováním chodidel. Pro silný odpor obyvatelstva neměl však zákaz pití kávy dlouhodobého trvání.
V roce 1600 zase doporučovali papežovi jeho poradci, aby pití turecké kávy, o které se věřilo, že je to ďáblův nápoj, křesťanům zakázal. Jenže vysokému církevnímu hodnostáři káva tak zachutnala, že ji místo toho pokřtil, protože mu přišlo líto, aby takovou dobrotu směli pít výlučně bezvěrci.
Hudební skladatel Johan Sebastian Bach v roce 1732 složil na téma káva dokonce kantátu, a to ze dvou důvodů. Nejen proto, aby oslavil voňavý aromatický nápoj, ale také proto, aby tak vyjádřil svůj nesouhlas s hnutím, které v té době v Německu brojilo proti tomu, aby kávu pily ženy. (Mělo se za to, že způsobuje neplodnost…)
V 16. století v Turecku se museli mít muži na pozoru - odmítnutí nebo opomenutí podání kávy manželce bylo zákonným důvodem k rozvodu. Při svatebním obřadu slibovali muži místo své věrnosti, že nikdy nenechají svou ženu bez kávy. Ve vznešených domech obstarával vaření kávy zvláštní kuchař a byla podávána na malovaných podnosech z lakovaného dřeva nebo na stříbře.
Cappuccino (espresso s našlehanou čepičkou horkého mléka nebo smetany) dostalo název podle podobnosti své barvy s oděvem mnichů řádu Kapucínů. Do celého světa se lahodné cappuccino rozšířilo z Itálie, o které je všeobecně známo, že její obyvatelé si umějí života užívat. :-) Dnes už si můžete cappuccino vychutnat nejen při dovolené na Apeninském poloostrově, ale nabídne vám je každá lepší restaurace či kavárna a dokonce si ho můžete připravit i doma.

Firma Tchibo vám nabízí čtyři druhy instantního cappuccina – klasické, vanikové, čokoládové a s příchutí Irish Cream. Jednoduchým rozmícháním instantního prášku v šálku horké vody získáte jemný smetanový nápoj se sametově nadýchanou pěnou, které vnese opravdové potěšení do vzácných chvilek vašeho odpočinku.