Moje děti, ostatně jako všechny ostatní děti na světě, se při představě prázdnin třesou nadšením a řičí radostí. Já, jako ostatně všichni rodiče, se při představě prázdnin chvěju a skučím hrůzou. Na psacím stole se mi hromadí platební příkazy na tábory a sportovní soustředění. Jako na potvoru dětem ze všech sportovních kalhot vykukují kotníky, představa 14 kompletních párů ponožek pro každého z nich je z oblasti science fiction a ze sandálů jim čouhají prsty na vzdálenost několika centimetrů. A já přemýšlím, odkud tuhle prázdninovou finanční trhlinu budu záplatovat.
Jediné, co mě uklidňuje, je to, že všichni rodiče prožívají totéž. Tábor totiž v dnešní době rozhodně nepatří mezi levné atrakce. Děti musíte na tábory také dobře vybavit – ty staré děravé holínky a roztrhaná pláštěnka vaše dítě při dlouhodobém dešti moc neochrání. Pokud se k tomu přidá ještě sportovní soustředění a společná rodinná dovolená kdekoli, vynásobte počtem dětí a můžete z rodinného rozpočtu vyškrtnout i několik desítek tisíc korun.
Mezi nejlevnější tábory patří skautské nebo tábory turistických oddílů. Jsou levné proto, že na jejich pořádání jsou třeba minimální náklady. Jsou třínedělní nebo čtrnáctidenní, vaše děti se na nich jistě naučí spoustu dovedností, ale je tu jeden háček. Tyto oddíly provozují svou činnost celoročně a na tábor vám dobře zavedený oddíl dítě bez celoroční docházky nevezme. Ceny turistických (skautských, indiánských atd.) táborů se pohybují okolo 2000 - 3000 korun na 14 dnů.
Pokud chcete dítě poslat na nějaký specializovaný tábor, například sportovní, vodácký či koňácký, musíte počítat s tím, že zaplatíte daleko víc peněz. Je totiž třeba zaplatit pronájem sportovních ploch, lodí nebo jízdárny. Tyto tábory bývají týdenní a pohybují se v cenových relacích od 2000 do 4500 korun.
Ještě dražší jsou potom sportovní soustředění, kde se k pronájmu špičkových sportovních ploch, hal nebo bazénů přidává ještě platba odborných sportovním instruktorům. Takový odborně vedený dvou- až třífázový trénink vás může na týden stát klidně přes pět tisíc korun.
Jak prožíváte přípravy na prázdniny svých dětí vy? Kolik peněz jste ochotni na jejich prázdninové aktivity uvolnit? Posíláte děti na tábory a soustředění, přestože by mohly klidně trávit prázdniny u babičky a zadarmo? Napište nám své názory!
Reklama