Pro psa je hon na cyklisty hra, obdoba honu za potravou nebo naopak zahánění vetřelce z vlastního teritoria. Pes obvykle takové věci provádí instinktivně, rychlý pohyb jedoucího kola v něm vyvolá přirozený pud po honitbě. K odnaučení tohoto zlozvyku budete potřebovat pomocníka. Zatímco vy se psovi věnujete, cvičíte s ním, váš pomocník zatím obchází s kolem sice v kruzích, ale nikoliv kolem vás dvou, neboť tak by mohl v psovi vyvolat mylně dojem hrozícího nebezpečí. Kdykoliv se psova pozornost přenese na kolo (prozradí vám to nejen jeho pohled, ale i nastražené uši), ihned jej okřikněte a případně trhněte s vodítkem. Jakmile opět přenese svou pozornost na vás, zaslouží si pochvalu a pohlazení. Proces opakujte, nešetřete chválou, stejně tak, jako jej ihned pokárejte za neposlušnost.
Pokud se již pes naučí nevšímat si procházejícího kola, pokročte k další fázi výcviku. Nyní trénujeme tak, že pomocník na kole projíždí ve vaší blízkosti, občas poodjede až z vašeho pohledu, ale pak se opět vrací. Až když si pes přestane kola úplně všímat, můžete jej vzít na místa, kde jezdí hodně cyklistů. Kdykoliv kolem projíždí cyklista, vydejte pokyn: „Sedni“ a „nesmíš“, případně „fuj“ a to opakujte až do doby, kdy se pes o kola přestane zajímat úplně. Můžete také několik cyklistů poprosit o pomoc, která spočívá v tom, že se vyzbrojí vodními pistolkami a chrastidly a když se pes za nimi rozeběhne, postříkají jej nebo jej hlukem postraší. Psa za uposlechnutí nezapomínejte chvíli hladit.
Stejným způsobem lze psa odnaučit i vyrážení za skateboardisty, lidmi na kolečkových bruslích a dětmi na tříkolkách či koloběžkách. Nezapomeňte, že jedině důslednost, trpělivost a chvála přináší kýžené výsledky.
Reklama