Příchod miminka do rodiny je velkou změnou nejen pro všechny ostatní členy rodiny, ale i pro domácí zvířata, třeba kočku. Ještě před narozením miminka, byte měli svou kočku na tuto událost připravit, neboť i jí se tato změna velice dotkne.
Největší změnou je, že kočka přestane být středem pozornosti a nebudete mít na ni tolik času. Proto se snažte postupně zkracovat dobu, kdy se kočkou zabýváte, ale o to intenzivněji se jí snažte věnovat ve chvílích, které jsou vyhrazeny jen pro vás dva. I když si myslíte, že kočka nerozumí tomu, co jí říkáte, přesto jí vesele a klidně vysvětlete změny, které nastanou po narození děťátka.
Až si přinesete miminko domů, seznamte je s kočkou v klidu. Nesnažte se je představovat ihned ve zmatku, který vaším příchodem nastane. Počkejte si trochu až budete mít čas se v klidu s nakrmeným a přebaleným miminkem usadit na pohovku či postel a pozvěte pak vaši kočku k seznámení s novým členem domácnosti. Předveďte jí miminko a dovolte jí, aby si ho očichala. Zvěte ji do vašeho kroužku s miminkem, kdykoliv budete mít čas a budete v klidu, např. při kojení nebo jen chování miminka. Kočka od vás vyžaduje ujištění, že ji stále máte rádi a že nepřišla o své místo u vás.
Až budete miminko přikrmovat, kočka se bude zajímat o tyto nové vůně, neboť se může domnívat, že někdo na její úkor dostává nové pamlsky. Nezapomeňte i při všech těch nových povinnostech si každý den vyšetřit několik minut, které budete trávit pouze s kočkou, například při česání apod. Můžete jí také pořídit novou hračku, aby si nebrala hračky určené pro miminko a zároveň neměla pocit odstrčení.
Kočka by měla mít dostatek pohybu, aby si vybila přebytečnou energii a případně stres z nového přírůstku. Kočka vbrzku pochopí, že jí ze strany miminka nehrozí nebezpečí a že je vámi i nadále milována.
Reklama