V jarním a podzimním období obvykle psi línají, čili dochází k nadměrnému vypadávání jejich srsti. Toto období trvá zhruba po čtyři až šest týdnů. Poté většinou do čtyř měsíců jim naroste nová srst. Pořídíte-li si však pudla nebo některá teriéří plemena, budete tohoto trápení ušetřeni, neboť tito psi nelínají vůbec.
Proč vůbec k línání dochází? Zimní hustý kožich se svým složením a vlastnostmi liší od letního řídkého a krátkého kabátku. Nechcete-li mít tedy byt plný chlupů - váš pes totiž línání nemůže nijak ovlivnit, ale starou srst potřebuje nutně odstranit - radím vám, abyste na procházky ven chodili vyzbrojeni kartáči, hřebeny, případně kartáčovací rukavicí a sáčkem na vyčesané chlupy. V parku na lavičce pak můžete v klidu psa dokonale vyčesat, chlupy uklidit do sáčku a vyhodit. V bytě vám pak ubude práce s úklidem. Vzhledem k delší době línání, je třeba tuto činnost provádět nejlépe denně nebo alespoň ob dva tři dny.
Pes tyto chvíle obvykle miluje, neboť je za prvé v centru vašeho výhradního zájmu, za druhé mu velmi vyčesáváním ulevujete, když mu pomáháte odstraňovat "mrtvou" srst a za třetí mu česání způsobuje radost z doteku s vámi jako při mazlení a hlazení. Váš vztah se tímto vzájemným sociálním chováním utužuje.
Někteří domácí psi s obzvláště jemnou srstí mohou línat i v nezvyklou roční dobu, což někdy způsobuje umělé osvětlení, ústřední topení, ale také výživa. Nezvyklé vypadávání srsti může však rovněž upozorňovat na nějakou začínající či již propuklou chorobu. Proto si pozorně všímejte, zda v srsti nespatříte zlámané chlupy, zanícenou a zarudlou pokožku až holá místa, symetrické vypadávání srsti a netrvá-li línání dlouho. V takových případech raději vyhledejte veterináře, který vám poradí. Leckdy je příčinou jen nesprávně sestaveně jídelníček.
Reklama