Zlatého retrívra spolu s labradorským retrívrem spojuje nejen vášeň k vodě, a to ať již se jedná o rybník, řeku, či jen bahnitou kaluž, ale také neobyčejná ochota k podávání různých předmětů. Labradoři byli totiž původně vyšlechtěni jako vodní neboli rybářští psi, kteří pomáhali vytahovat rybářské sítě a přinášet zpět ty utržené. Jejich klidná, vyrovnaná a rozumná povaha, snadná ovladatelnost a přesto dostatečné sebevědomí a tvrdohlavost je přímo předurčuje jako vynikající vodící psi pro slepce a pomocníky i jinak tělesně postižených lidí, zejména vozíčkářů.
Dětství takto cvičených psů je naplněno nesmírnou láskou pečující rodiny a žádným výcvikem, aby se ještě více upevnil jejich kladný vztah k člověku a jejich sebevědomí. Po absolvování speciálního výcviku dokáží správně reagovat až na 50 povelů a jejich vzájemné kombinace. Postiženým lidem doslova nahrazují chybějící orgán jako ruku, oči, sluch. Tělesný kontakt mezi psem a pánem je pro ně velmi důležitý. Na druhou stranu vedle poslušnosti, však musí být dostatečně inteligentní a svéhlaví, aby zabránili případnému poranění pána, např. pádu slepce do přes noc vykopané díry na známém chodníku.
Pro své další vlastnosti, např. velmi dobrou paměť, radostné plnění zadaných úkolů a povelů, klid, snášenlivost s ostatními psy, spolehlivost, věrnost a pozornost, se stali oblíbenými psy pro všechny věkové kategorie. Uplatňují se i v dalších služebních zaměstnáních, např. jako policejní psi, doprovod pohraničních hlídek, vyhledávači drog a výbušnin i jako lovečtí psi, zvláště při lovu vodních ptáků a v neposlední řadě i jako společenští psi.
Reklama