Taky vám „spadla brada“ když jste v minulých dnech otevřeli obálku, ve které vám přišlo vyúčtování za elektriku a předpis nové zálohy? Mě tedy ano a musím říct, že mi ty sumy vyrazily dech. Hned ten den jsem se začala rozhlížet po bytě a hledat příčiny a hned první den jsem našla několik věcí, na kterých bychom napříště mohli výrazně ušetřit…
Předně mi konečně došlo, že reklamy na spořicí žárovky budou mít něco do sebe. Vzhledem k tomu, že v celém bytě máme 10 žárovek o síle 60 – 75 W (a to nepočítám ty na WC a v koupelně, protože tam svítíme málo), jejich výměna za úsporné, které při stejném výkonu „žerou“ 17 – 20 W, se dozajista vyplatí.
Dalšími velkými „žrouty“ jsou spotřebiče v kuchyni. Naše milá lednička, která je s námi od začátku našeho manželství, už dosluhuje, a tak budu mít další argument pro její výměnu, protože jak jsem objevila v návodu na její obsluhu, který nevím proč schovávám patnáct let, má spotřebu o 40% větší než současné, větší modely. No a při příležitosti nové ledničky budu muset opět osazenstvu rodiny vysvětlit, že lednička není televize, že se do ní nezírá. :-)) Což platí dvojnásob u mrazáku, kde poté vznikají námrazy.
Také si budu muset lépe plánovat pečení, takže buchtu si připravím tak, že ji do trouby šoupnu předtím nebo ihned poté, co dopeču kuře apod. Taky budu muset pořídit dva nové hrnce, protože ty, které jsme dostali jako svatební dar, mají již dost nerovné dno a to je příčinou delšího vaření. A když už jsme u vaření, budu se muset naučit vypínat plotýnky dříve, než je dovařeno, dodnes zapomínám využívat zbytkové teplo. Uvědomila jsem si, že velkou část loňské spotřeby určitě udělalo časté praní věcí na mrně, ale vzhledem k tomu, že dnes je již větší, tak i praní je míň časté…
A tak jsem převzala v naší rodině funkci „hlídače“ a uvidíme za rok, nakolik se mi to podařilo. Manžel mi slíbil, že případný přeplatek si mohu „prohýřit“ :-)))

Jak šetříte energiemi vy? Máte další rady a triky na to, jak snížit spotřebu… Nebo je vám to jedno?
Reklama