Díky své univerzálnosti a velmi blízké podobě s vlkem si německý ovčák jistě právem zaslouží přezdívku Pan pes. Pro jeho vlastnosti jej můžeme využít prakticky ke všem možným činnostem. Vyniká jako pes policejní, vojenský, hlídací a slepecký, zrovna tak jako filmový hrdina, např. Rin Tin Tin, Šarik, Rex a další. Do vínku dostal inteligenci, poslušnost, značnou sílu, ostrost, rychlost, mrštnost, ovladatelnost a nebojácnost.
I když je svému pánovi velice oddaný, přesto si německý ovčák bez potíží poměrně lehce zvykne na nového pána, což oceňují zvláště služební psovodi u vojska a policie. K dalším jeho přednostem patří vytrvalý běh, temperament a čich, který jej povyšuje na dobrého stopaře. O některých jeho vlastnostech a schopnostech se tradují úplné legendy. Nutno však připomenout, že se často jedná o filmové hrdiny, kde se nejen o roli jedné postavy podělilo i několik psů, ale též režisér pracuje s filmovými triky či psi v souladu s duchem filmu předvádějí věci, které po nich vyžaduje jejich cvičitel.
Začínající chovatel by měl alespoň zpočátku navštěvovat spolu se psem nějaké výcvikové středisko, kde naučí psa pod odborným dohledem základním pokynům. I když dál nechcete využívat pracovních schopností německého ovčáka a přestanete na "cvičák" chodit, přesto musíte obětovat spoustu volného času dlouhým procházkám, které jeho temperament vyžaduje, aby trochu utlumil svou výbušnost a vypustil energii jako páru zpod přetopeného kotle.
Reklama