Jsem 3 roky vdaná, s mužem se známe 8 let. Dříve jsme hodně cestovali, vlastně po mé promoci jsme žili několik let po většinu roku na cestách. Živili jsme se příležitostnou prací, mytím nádobí, sklízením ovoce a taky prodejem výrobků ze dřeva a kůže, které manžel vyrábí. Myslela jsem si, že jsme se za tu dobu dokonale poznali a taky si toho hodně užili. Jakmile se přiblížila má třicítka, bylo přáním nás obou usadit se natrvalo zpátky doma a založit rodinu. Já si našla docela slušně placené, leč časově dost náročné zaměstnání, manžel pokračoval ve výrobě šperků, peněženek a podobných věcí, které zkoušel prodávat do obchůdků a na poutích. Jeho příjem byl dosti malý, ale dohromady nám to stačilo na běžný standard.
Po čase jsem přišla do jiného stavu a porodila syna. Problémy přišly, když bylo synovi půl roku a já začala pobírat jen mateřskou. Dostali jsme se do velkých finančních nesnází, manžel přinese domů měsíčně něco mezi 2000 až 4000 Kč. Živoříme z měsíce na měsíc a já se upřímně divím, že se nám dosud vždy povedlo zaplatit nájem. Už delší dobu se snažím manžela přesvědčit, aby se pokusil najít si práci. Má učební obor s maturitou, ale vlastně nikdy v naší republice nepracoval. On o tom nechce ani slyšet, prý by ztratil svou svobodu a nezávislost a nutí mě, abych přenechala mateřskou jemu a šla vydělávat, protože jednak mám kam nastoupit a pak, s mým vzděláním mám šanci na lépe placenou práci. Došlo to tak daleko, že mi odmítá v domácnosti s čímkoliv pomáhat, ani synovi se nijak nevěnuje, a hlavně ho odmítá kdykoliv hlídat. Prý když chci být na mateřské, tak ať se starám.
Synovi je teď rok a půl a je hodně živé dítě, ještě jsem s ním neprospala jedinou noc. Jakmile se v noci vzbudí (dosud je kojený), musím s ním odejít z ložnice, abychom muže nerušili. V opačném případě nastává scéna, manžel na mě křičí, že se musí vyspat, protože musí vydělávat, abychom měli za co žít. A já raději vycouvám, nechci, aby musel být syn svědkem podobných výstupů…
Nevím, co dělat. Mám ustoupit a odejít do zaměstnání? Chtěla bych si syna ještě užít - jakmile se vrátím do práce, uvidím ho vždy až večer a to mi v jeho věku rozhodně nepřipadá správné. Anebo má muž povinnost se postarat o rodinu, když má malé dítě? Ale jak ho přesvědčit?

Milena
Reklama