Jestli máte rádi romantiku, historická města a dobré víno, rozhodně si udělejte výlet do severoitalského města Verona, které více než co jiného proslavily dvě mrtvá těla nešťastných milenců ze slavného Shakespearova dramatu Romeo a Julie. Však taky pověstný balkón, pod kterým zamilovaný Montek vyznával své milé lásku, je jednou z největších atrakcí pro turisty. Ale ruku na srdce, když se konečně k tomuto „svatému“ místu na adrese Casa di Giulietta v ulici Via Cappello 27 doberete, zjistíte, že je vám dáno spolu s dalšími desítkami a stovkami turistů hledět na ošuntělou zeď s opršelým zábradlíčkem v temném dvorku. No, řeknu vám, romantika nic moc… A jestli ještě chcete vidět hrobku, vaše věc.
Zato ostatní části Verony jistě stojí za podrobnější prozkoumání. Už proto, že tímhle městem opravdu kráčely dějiny a všude tu zanechaly nesmazatelnou stopu. Mohutná aréna (vybudovaná v 1. století n.l.) na slavném náměstí Piazza Brá je nejen dominantou města, ale také kulturním stánkem, kde se konají koncerty i operní představení věhlasných umělců, k jejichž shlédnutí se sem sjíždějí nadšenci z celé Evropy, ba světa. Zajímavé je, že mnoho veronských staveb je vystaveno z místního narůžovělého vápence, takže tohle město prostě musí vypadat romanticky. Na náměstí Piazza Erbe se každý den konají nezapomenutelné trhy se vším možným i nemožným. Za kouknutí i návštěvu určitě stojí kostel San Zeno Maggiore, katerdála Dóm na Piazza Duomo, hrad Castelvecchio, středověký most přes řeku Adige Ponte Scalgiero a množství veronských paláců převážně ze 17. století. Chcete-li se rozhlížet do dálky a kochat se panoramatem Dolomit, určitě si vylezte na 84 metrů vysokou věž Torre dei Lamberti na Piazza dei Signori.
Znaveni toulkami po historických památkách a vyčerpáni dojmy pak jistě rádi na chvíli složíte tělo v některé kavárně, restauraci nebo baru a poručíte si vynikající italské víno. To se to pak rozjímá…
A jestli máte ještě toulavou, rozhodně si udělejte výlet k nedalekému Gardskému jezeru, které na vás dýchne atmosférou středomořského letoviska, i když nekonečná voda kolem vás je sladká (jak jinak). Městečka rozesetá kolem jezera Lago di Garda mají svůj osobitý kolorit dotvořený malými přístavišti s pohupujícími se plachetničkami a typickým jakoby přímořským teplým a vlhkým klimatem. Když se trochu rozhlédnete, zjistíte, že doslova za humny už se tyčí velehory – Dolomity, které spolu s jezerem vytvářejí neobyčejně poutavé panorama.
Jedním si buďte na tutti jisti: Nebude se vám chtít domů!