Pokud opravdu chcete, po krátkém čase se naučíte rozeznávat řeč kočičího těla i rozlišovat jednotlivé mňoukání. Poznáte, kdy vás kočka zdraví nebo jen upozorňuje na znečištěný "záchod" nebo chuť něco zakousnout. Opravdu dobrým komunikačním prostředkem je kočičí ocas. To, jak jej kočka nese, zda vysoko zdvižený a povlávající (radost a sebevědomí), horizontálně napjatý (něco se jí nelíbí), či ležící jen s pomrskávající špičkou (výzva ke hraní a dobrý rozmar), nám hodně napoví o její náladě a dalších plánech.
I když kočka nerozumí jednotlivým slovům, přesto velmi citlivě reaguje na tón a frekvenci vašeho hlasu, proto s ní často komunikujte. Také důslednost výchovy se v krátké době projeví k vaší spokojenosti. Dobré je předcházet nezbednostem ještě než propuknou, což někdy kočičí tělo signalizuje předem. Stejně tak důležitá je včasná reakce na špatné chování. Jakmile s nevhodnou činností kočka přestane, je již pozdě na váš zásah, neboť si již případný trest či vaší rozzlobenou reakci s předchozím jednáním nespojí. Při trestání se vyhýbejte jakémukoliv násilí, to by v kočce vyvolalo nežádoucí odpor. Buďte však také tolerantní, občas se zkuste vžít do role vaší kočky a podívat se na věci z druhé strany a snažte se pochopit, proč zrovna toto vaše kočka páše.
K některým věcem můžete najít vhodnou alternativu, aniž byste museli volit převýchovu nebo odnaučování, např. škrábací sloupek často bez rozčilování a dalších problémů vyřeší trhání potahů na křeslech a gaučích nebo vyvýšené kočičí odpočívadlo plně nahradí skoky na kuchyňskou linku. Kočky velmi rády pozorují své okolí z výšky. Jistě vás samotné napadne celá řada alternativních řešení. Někdy však za potíže a špatné chování nemůže kočka sama ani vy, ale její zdravotní stav nebo nevhodná strava, a proto nezanedbávejte návštěvy veterináře.
Reklama