U nás se bígl většinou chová ve městech jako společenský pes, ačkoliv by se jeho lovecké umění dalo vypěstovat i jiným směrem na rozdíl od požadavků anglické šlechty. V každém případě, pokud si vyberete za svého společníka bígla, vězte, že spolu s ním k vám zavítá snášenlivost, přizpůsobivost a mírumilovnost. Proto se tento pes hodí i pro nepříliš zdatné cvičitele nebo lidi, kteří odmítají výcvik psa ze zásady. Budiž však opět připomenuto, že tak jako se děti musí naučit základům chování a alespoň částečné poslušnosti v lidském společenstvu, tedy určitým pravidlům, i psi jako smečkoví živočichové potřebují znát základní pravidla soužití.
Snad jediný zápor bígla spočívá v jeho poněkud podivném, jakoby hýkavém štěkotu, jímž ohlašuje každou návštěvu. V žádném případě by za tento svůj poněkud hlučný projev hlídače neměli být trestáni, přísluší jim spíše rychlá a stručná pochvala, po které by mělo ihned ustat i štěkání. Výměnou za smíření se s tímto hlídacím zvykem našeho psa, získáme daleko více - milého, veselého, neagresivního, vždy přátelsky naladěného společníka.
Nový komentář
Komentáře
A co Český strakatý pes? Ten vypadá trošku jako bígl, ale určitě nebude neposlušný, byl vyšlechtěný pro pokusy, takže je to trpělivý mazlík, co si nechá všechno líbit. Ale není jich moc vidět.
Přiznávám, že bígl se cvičí trošku hůř než ostatní hafíci (je to dáno jejich smečkovým původem), ale dá se vycvičit. Navíc je to opravdový domácí mazlíček a kamarád - já bych neměnila!
Jako majitelka bíglinky (nejrozkošnější na světě) se také musím bránit, naše Jessinka vás uvítá olizováním, úsměvem..rozhodně ne hnusným štěkotem. A když už někdy bígl má důvod se nahlas projevovat, tak neštěká, nýbrž zpívá....