Kočky milují klid a samotu. Z toho můžeme vycházet při našem výcviku. Jako výchovná metoda bohatě postačí obyčejné tlesknutí otevřených dlaní o sebe vydávající mlaskavý zvuk, chrastítko nebo šustot letících tiskovin (novin a časopisů).
Pro dobré budoucí vztahy s kočkou je vhodné, aby případné nepříjemnosti nespojovala s vaší osobou. Velmi účinným výchovným prostředkem je postříkání kočky vodou z postřikovací lahve na rosení květin nebo lehce vyrobené z jakékoli plastové lahve s víčkem, které proděravíte. U některých koček se však míjí účinkem, zejména jedná-li se o dlouhosrstá plemena. Kočky se snaží hluku vyhýbat, proto se budou také snažit nevyvolávat situace způsobující hluk nebo vyvolávající nějakou nepříjemnou zkušenost.
Pokud tedy například nechcete, aby vám kočka skákala na stůl nebo na pracovní desku kuchyňské linky, snažte se důsledně jakékoliv její pokusy okamžitě rušit tlesknutím nebo postříkáním. Pokud budete od linky vzdáleni, můžete po ní hodit časopis či noviny, ale tak, aby v žádném případě kočku nezasáhly. Účinným prostředkem je již samotný nepříjemný šustivý svist. Bití a jiné tělesné tresty, zrovna tak zvýšený hlas až na hranici řevu či jekotu má na zvíře opačný účinek. Nepřestanou se "zlobením", ale přestanou si vás všímat.
Pokusy odnaučit kočky špatným zvykům a nepřístojnému chování se bez jejich pochopení míjí účinkem. Když totiž nepochopíte, proč co kočka dělá, nenajdete ani adekvátní způsob, jak tomu předejít či zabránit. Výsledkem bude naprosto zmatená, někdy i navíc značně vyděšená kočka pokračující v nepříjemné činnosti a na straně druhé zdrcený a rozčilený majitel. Do útulků se často dostávají kočky s "nemožným" chováním, ačkoliv se dalo při troše snahy kočku nezbedným kouskům odnaučit.
Reklama