Některé kočky se najednou jakoby zblázní a hlasitým mňoukáním, ale i fyzickým obtěžováním (lízáním obličeje, třením se o ruku, procházením se po vašem ležícím těle…) se dožadují nejen vaší pozornosti, ale především nakrmení. Pokud jim několikrát povolíte, vstanete a naplníte jejich misku, můžete si na sebe vypěstovat pěkný bič v podobě čím dál časnějšího buzení a obtěžování ze strany kočky. Kočka, jejíž biologické hodiny se nutně nemusí shodovat s vašimi, může mít skutečně hlad, ale také se může pouze nudit.
V první řadě je třeba kočce změnit denní režim. Večerní krmení rozdělit na dvě části, kdy jednu dostane v obvyklou dobu a druhou před vaším odchodem do postele. Někdy také pomůže miska s malým množstvím suchého krmení, aby si kočka po ránu měla do čeho zakousnout. Ranní krmení odložte až na dobu těsně před vaším odchodem z bytu, aby si kočka nespojovala vaše vstávání s podáváním své potravy.
Někteří rozmazlení kocouři se však lehce nevzdávají. Těm pak musíte dát jasně najevo, že nepovolíte. Shazujte je z postele a hlasem i chováním jim dávejte najevo svou nelibost. Rozhodně se s nimi nemazlete! Budou-li neodbytní, vyhoďte je za dveře. Leckdy pak reagují jako malé děti, kopou a buší do dveří, škrábou na ně a vztekle mňoukají. Jestliže je výbuch vzteku příliš silný a neustává, zavřete zvíře do schránky, kterou používáte na cestování. Přitom se mu snažte situaci vysvětlovat se zdůrazněním vlastních potřeb. Hlavně to nesmíte vzdát, i když se proces odnaučování může protáhnout na několik dní a dokonce i týdnů. Vaše důslednost se vám vyplatí. V opačném případě kocour získá navrch a bůhví s čím přijde příště!
Reklama