Na sídlišti teď večer v každém domě svítí obrázky z girland barevných žároviček, milo pohledět. Méně veselá je finanční situace rodiny Bláhových. Dcera Blanka se před týdnem vdávala, na hostině se sešlo padesát hostů. Moc krásná svatba. Bláhovi jsou ale kvůli tomu dočasně na mizině a vtíravá melodie koled v obchodech je jenom rozčiluje. Sice se pořád ujišťují, že jim přece stačí hledět si o vánocích do očí, překrajovat jablíčka na hvězdičky a lít olovo, ale moc upřímně to nezní. Tak rádi by se vzájemně obdarovali, a pak, je tu přece také bábi a děda, Blanka a její novopečený manžel.
Svoji předvánoční frustraci svěřila Julie Bláhová kolegyni v práci a udělala dobře. Ukázalo se, že Natálka, jako správná sekretářka, není jen dlouhonohá, navíc ovládá angličtinu a PC, ale ví všechno, dokonce, jak nakoupit skoro bez peněz. Už loni navázala známost, první, na kterou její vazoun Olin nežárlí. Podlehla kouzlu nabídky společnosti Home Credit a využila akce “Vánoce za 500”. Julie Bláhová se nestačí divit. “Cože, říkáš, že stačí zaplatit pět set a máš třeba foťák? Já mám pro Jeníka vyhlédnutou Minoltu.” Natálka přisvědčila, až jí poletovaly zlaté vlasy: - “Klidně dostaneš foťák, já jsem loni pořídila mámě robot a vysavač, babičce zahradní nábytek a tomu svýmu tiskárnu k počítači. Mysleli, že jsem vyhrála v loterii.”
Zcela nadšená paní Bláhová podrobila kolegyni křížovému výslechu a za chvíli byla docela v obraze. Prostě přinese do jedné ze 4000 smluvních prodejen potvrzení o svém pravidelném příjmu a jeho výši, zamává občankou a dalším dokladem osobní totožnosti - může to být například cestovní pas nebo rodný list) a po bleskové lustraci podepíše smlouvu o jednorázovém spotřebitelském úvěru. “No jo, ale oni mi nasadí nějaké šíleně vysoké splátky!” zapochybovala ještě. Natálka se uchichtla: “Julko Bláhová, ty jsi fakt bláhová, do něčeho takového bych přece nešla! Ty sama si určíš, jak dlouho chceš splácet (od 10 do 35 měsíců).” To už se Julii zamlouvalo, jen se obávala, že první splátka přijde moc brzy, dříve, než zregenerují rodinné úspory. Kamarádka ji ale usadila - “Drž se, to je právě ta bomba, první splátka je až v únoru 2002! Tak to stojí za opáčko, ne? Jdu do toho letos znova!”
Ale paní Bláhová zase až tak bláhová není, protože si hravě spočítala, že kromě toho, že za pětistovku pořídí vánoce, ještě dostane zadarmo hračku pro budoucí Natálčino miminko. :-) Jen ještě neví, jestli vybrat tříkolku, panenku, auto, plyšového maňáska kosa Oskar, stavebnici Merkur nebo soubor 200 společenských her…
Reklama