
Sklony k tloustnutí jsou u některých plemen dány již v jejich genetické výbavě (např. kokršpanělé, labradoři, teriéři, kolie, pudli a jezevčíci), proto u těchto ras musíme hlídat doslova každé sousto navíc. Často může k obezitě dojít i po nemoci psa nebo v období březosti a laktace feny, kdy se jim snažíme co nejvíce přilepšovat.
Jak začínající otylost poznáme? Podle více než 5 mm vrstvy tuku na žebrech, kterou zjistíme pohmatem. Otylost zásadně narušuje zdravotní stav zvířete a může být příčinou mnoha onemocnění, i závažných. Jedinou účinnou pomocí je podávání menších dávek potravy. Dostatek pohybu by měl být samozřejmostí, ale sám o sobě problém s tloušťkou nevyřeší.
Při krmení bychom se měli řídit těmito zásadami: žádné suchary, pamlsky a tuk, potravu zahušťovat pouze vařenou zeleninou, pokud krmíte z konzerv či granulemi, dávat přednost masité namísto kompletní stravě, při redukční dietě nezapomínat podávat multivitamínové a minerální preparáty (lépe po domluvě s veterinářem). Samozřejmě, že ze všeho nejlépe je obezitě předcházet hlídáním váhy psa, a tomu přizpůsobenými dávkami potravy a dostatkem pohybu i za nepříznivého počasí.
Nový komentář
Komentáře
Andula: Nezáleží na tom kolikrát, ale kolik celkově. Někdy je důvod krmit víckrát denně, já asi taky budu muset začít.
Bigl mych rodicu tlouostne proto, ze i v 7 letech ji nekolikrat denně.
Pokud krmíte granulemi, není nic jednoduššího, než začít kupovat granule light. Moje kastrovaná fenka už je má a chutnají jí.
Vždy takové psí tlouštíky až lituji. Někdy k tomu mají sklony po kastraci i kočky.