
U mnohých psů vyvolávají kosti zácpu a malé kosti (drůbež, králík, jehně, žebírka apod.) mohou být svými úlomky i velikosti při rychlém hltání nebezpečné. Na druhé straně jejich chrupavčité konce poskytují stavební materiál a cenné minerály po další psí vývoj. Kosti mimo jiné také slouží k zubní hygieně a jejich žvýkáním si psi posilují čelisti. Nezanedbatelný je i prvek hry, neboť psi se dokáží s velkou kostí zabavit na dost dlouho.
Kosti se tepelnou kuchyňskou úpravou stávají křehkými a snadno se lámou a štěpí, proto by se kosti měly zkrmovat v syrovém stavu. Z tohoto hlediska jsou nejvhodnější velké morkové kosti, které se netřepí. Přesto bychom měli na psa ohryzávajícího kost občas dohlédnout, neboť domácí psi vzhledem ke šlechtění a leckdy až přešlechtění přece jen vykazují určité morfologické znaky a instinktivní chování poněkud odlišné od jejich divokých bratranců vlků.
Pokud se svému psovi obáváte kosti předkládat, řešením jsou žvýkací hračky ze surové kůže, které slouží jak k očistě zubů, tak dodají tělu potřebný kolagen a navíc se s nimi pes rovněž nadlouho zabaví.
Nový komentář
Komentáře
Ťapina — #16 ja ne nemam psa
Psů zacpaných kostma jsem teda viděla dost, ale voříšci to snad zvládnou.
Krize: A co se podívat na věc z druhé strany? Kdyby se nekupovaly granule, do kterých se dávají masokostní moučky z kafilerií, copak by se dělalo s uhynulýma hospodářskýma zvířatama? Jakože teď tu máme nový zákon, který umožňuje krmit moučkama už jenom ty psy a kafina si na svůj provoz musí vydělat (denní náklady 700 000). Takže zase budeme mít za každou vesnicí obecní mrchoviště? Skvělá představa
Já teda kosti z pečeného kuřete občas dávám.
Krize: jo, presne ten dojem mam taky
J8 mám dojem, že si tyhle informace o kostehc pro psy dost odporují, jednou kuřecí ano podruhé ne a podobně.
Naší známé umřel pes - barzoj - na propíchnutí trávícího traktu kostí. Takže vařené kuřecí kosti asi do misky nepatří.