Jestli si chcete sáhnout až na dno – studené horské říčky i vlastních schopností – tak si někdy naplánujte dobrodružnou dovolenou v italských Dolomitech. Tam se totiž dá užít spousta adrenalinové legrace nejen v zimě, ale třeba i na podzim, na jaře nebo v létě. Nevěříte?
Místní agentury zde ku potěše zahraničních turistů organizují nejrůznější pozoruhodné aktivity, k nimž patří mimo jiné i mladé sporty zvané canyoning a tarzaning. Skupinky turistů všech věkových kategorií i všech stupňů zdatnosti si tu v doprovodu ostřílených horských vůdců můžou přijít na své při zdolávání horských kaňonů, na jejichž dně bublá ledová řeka a nad jejichž vrcholky létají ptáci. Při obou těchto sportovních disciplínách máte na sobě neoprén, přilbu a všelijaká lana a karabinky a při obou potřebujete slušnou dávku odvahy a taky trochu fyzické síly. Ale strach o život mít nemusíte, protože vůdci jsou tu od toho, aby vás v každé chvíli jistili. Při canyoningu dobrodružným způsobem „slézáte“ koryto řeky, přehupujete se na laně přes rokliny a šploucháte se ve studené vodě, která se na chvíli proměňuje i ve skluzavku. Tarzaning je horká novinka a jeho italští provozovatelé (např. agentura Extreme Waves) jej „obšlehli“ ve Švýcarsku. Základem je důmyslná konstrukce, kterou vystavěli v kaňonu v oblasti Commezzadura, a díky níž si mohou dobrodružstvíchtiví turisté vyzkoušet opičí pocity Tarzana a jeho kamarádů. Cena Canyoningu (minimálně 6 osob) se pohybuje okolo 100 000 lir, za tarzaning zaplatí stejně velká skupinka cca 90 000 lir.
V Dolomitech ale můžete provozovat i další oblíbené sporty jako rafting, mountain biking, trekking, alpinismus, jízdu na koni a další lahůdky. Jen si najít čas a našetřit nějakou tu liru. Uvidíte, že v nejkrásnějších evropských horách je hezky i jindy, než v zimě…