Vánoce jsou sice svátky klidu a pohody, ale to se jen tak proklamuje. Vánoce jsou totiž svátky obžerství a hlavně – dárků. A ty dárky nenosí Ježíšek, jak se nám kdysi snažívali namluvit. Ne, ty dárky musí někdo koupit. A kdo má obvykle v rodinách za úkol vymyslet a nakoupit dárky nejen pro děti a partnera, ale i pro babičky, tetičky, bratrance a kmotru? No přece vy!
Ke všemu v životě se dá přistupovat různě. Tedy i k nakupování. V podstatě se lidé, alespoň co se shánění vánočních dárků týče, dělí do tří skupin.
Jistotáři - nakupují dárky s ohromným časovým předstihem. Ti nejpilnější je začnou schraňovat už v lednu, kdy je to zvláště výhodné, neboť mnoho obchodníků přichází se slevami. Jistotáři hromadí dárky po celý rok. Jakmile vidí v obchodě něco, co by bylo vhodným dárkem pro někoho blízkého, šup s tím ke kase. Doma pak vytvářejí vychytralé skrýše, do kterých nakoupené dárky schovávají, aby na ně ostatní nenarazili třeba v červenci, když budou před odchodem k vodě hledat nafukovací rukávky.
Nevýhodou této metody hromadění dárků je to, že velmi často ztrácíte přehled o tom, co – a hlavně kde – máte pro někoho ukryto. Takže v prosinci pak pročesáváte byt v hysterickém pominutí, že to tady přece někde musí být. Další nevýhodou je, že v několikaměsíčním časovém rozpětí se vaše rodinné poměry mohou dost radikálně změnit a v případě, že z vašeho přítele je na konci roku ex-přítel, komu pak dáte tu Encyklopedii rybářství?
Čekatelé - mají na všechno času dost. Projevuje se to ve všech oblastech jejich činnosti, tak proč ne i v nakupování dárků pod stromeček? Na to, co komu koupí, začínají pomýšlet koncem října, v listopadu možná mají v hlavě nastíněn předběžný seznam, v prosinci pak postupně začínají vyvíjet aktivitu. Na Mikuláše se ještě příliš nevzrušují, na Lucii sem tam mrknou do obchodního domu a kolem 20. prosince vyrážejí na lov. Nehodlají při tom nějak plýtvat energií a časem, takže v jedné či dvou prodejnách popadnou pár dárkových balení čehokoli, však ono se to někomu šikne.
Nevýhodou tohoto přístupu je to, že kvůli překotně rychlému výběru nemusí zrovna kápnout obdarovávanému do noty a že jejich výběr už omezili jistotáři, kteří to nejlepší a nejvýhodnější zboží vykoupili dřív.
Zívači jsou nejméně početnou, zato nejvyzívanější kategorií. Těm je totiž všechno jedno. Na Vánoce kašlou, dárky jsou podle nich jen hloupý zlozvyk a když jim někdo mermomocí chce něco pod stromeček nacpat, ať si to klidně udělá, oni ale nikomu nic dávat nebudou.
Výhodou tohoto přístupu k obdarovávání je to, že hodně ušetříte. Nevýhodou pak to, že nejpozději příští Vánoce už taky nic nedostanete…