Procházka předvánočním městem pro ženu-in z Nemanic je jeden velký stres. Jak ráda by Zuzka své blízké pořádně obdarovala! Není na tom sice tak zle, že by bloudila dírou v kapse kabátu do podšívky a hledala mince, ale finanční rezerva na bohatého, ba ani na středně štědrého ježíška, jí rozhodně nestačí. A návrat do dětských let, kdy kupovala mamince “něco v umělých hmotách do kuchyně” a tatínkovi časopis s křížovkami pro čipery, to se zdá Zuzce přece jen poněkud nedůstojné. Je přece už dávno velká, výdělečně činná osoba.
Stydí se svěřit i nejlepší kamarádce Lindě, kterou doprovází do nablýskaných obchodních domů, kde je všeho tolik, až oči přechází. Tentokrát se ale její oči zastaví na správném místě - u obrovského, naparáděného vánočního stromu a spásné věty o spotřebitelském úvěru u společnosti Home Credit a výhodných splátkách. Vlastně, proč ne, že mě to to hned nenapadlo, zaradovala se Zuzka.
Celá operace se ukázala jako příjemně snadná. Nic moc po ní nechtěli, dokonce se za ni ani nemusela kamarádka zaručit. Jen přinesla potvrzení o svém pravidelném příjmu a ukázala dva doklady osobní totožnosti - občanský průkaz a k němu cestovní pas (jako druhý doklad mohla ovšem předložit i zbrojní pas či řidičský průkaz, kdyby je vlastnila). Pak, bez ručitele, podepsala slavnostně smlouvu a za televizor, velký jako domácí kino, zaplatila na místě jen 500 korun (přitom stál bezmála dvacet tisíc). Skoro poskakovala radostí, když si představila, jak budou rodiče u vytržení, jejich televizor už měl být dávno ve výslužbě.
Trochu se jen bála, že splátky budou příliš vysoké a nějaký čas jí bude ouvej. Naštěstí se mýlila, sama si mohla zvolit, jak dlouho chce zboží splácet, (od 10 do 35 měsíců) a potěšilo ji, že s první úhradou počítají až v únoru 2002. Spokojená s tím, jak dobře pořídila, se chystala, že poveze dar domů.
Původně ještě chtěla zamířit do oddělení s hračkami, aby obšťastnila malou neteř. Jaké bylo ale Zuzčino překvapení, když k “ježíškovi” přišla úplně zadarmo! Při uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru u společnosti Home Credit získává totiž každý klient nárok na výběr z šesti druhů hraček v prodejně Mountfield. Když tam Zuzka dorazila, myslela, že snad sní, čekala na ni přesně ta panenka v kočárku, na jakou se včera toužebně dívala její neteř, s nosíkem přilepeným na sklo výlohy...