V pražské Stromovce se to psy jen hemží. Prohánějí se tu malí, velcí, černí, bílí, chundelatí, se srstí hladkou a lesklou jako samet, a obvykle bez problémů. Pravidelní lidští i psí návštěvníci se již znají a dobře vědí, jaké vzájemné city k sobě chovají, proto se buď obloukem navzájem vyhnou nebo si společně zařádí a popovídají. Někdy se však stane, že sem zavítají na návštěvu nebo jen tak na procházku i jiní. V pořádku, proč ne. Jenže občas se tato střetnutí neobejdou bez konfliktů. Ale na vině nejsou psi, jen jejich majitelé, a to jak cizí, tak i ti místní.
Neurvalí a bezohlední majitelé nemohou přece vychovat milého a přátelského psa, neboť páníček dává svým postojem a chováním psu nejlepší příklad. Nabízím tedy několik tipů, jak těmto srážkám předcházet.
Musíme začít již od štěněte. Pokud si náš chlupáček navykne na ostatní psy a vzájemnou hru s nimi, ke které patří rovněž provokace, hádky a občas i nějaké to poprání, bude s nimi lépe komunikovat a hlavně se nebude bát. Ustrašený pes, kterého ještě navíc jeho majitel při každé příležitosti bere do náruče, svým chováním přímo vybízí ostatní psy, aby se o něj zajímali, byť mnohdy jen ze zvědavosti. Vždyť je to přece divné, že čtvernožec se najednou ocitne ve vzduchu. U takového psa se také bázlivost velmi často mění v agresivitu v duchu hesla „nejlepší obranou je útok“.
Další důležitou věcí je chození na vodítku. Pamatujte si, že pro učení není flexivodítko vhodné. Nedoporučuji jej ani pro hru s ostatními psy, kde se může stát příčinou ošklivých zranění. Při setkání s dosud neznámým psem si vždy hlídejte jeho majitele. Chování lidí vám napoví, jak se bude chovat pes. Snažte se také pokud možno zůstat za všech okolností zdvořilí. Provokativní chování, stejně tak jako úplná bezstarostnost mohou způsobit zbytečné konflikty. Vždy přece můžete změnit směr své procházky. Zrovna tak se psům zbytečně do všeho nemíchejte, jen je nechte ať si občas "zanadávají".
Reklama