Tento pes se výhradně hodí pro sportovně zaměřené lidi, vyrovnané a s přirozenou autoritou a v neposlední řadě zkušené kynology. Nutností je výcvik, ve kterém se fyzické nároky spojují s psychickými. Nuda a nedostatek jakékoliv činnosti jsou cestou do pekel, neboť se pes snaží zaměstnat sám.
Pitbul uznává jedině člověka s vysokou dominancí. Vycítí-li pes podřízenost, neschopnost a nevůli vydávat rozkazy, může se z něj stát časovaná bomba. Naopak je-li, zejména do stáří 3 až 4 let, plně, avšak rovnoměrně zatěžován a má-li dostatečně silnou motivaci, stane se z něj milý společník, který je ochoten se pro svou "smečku" přetrhnout samou snahou vyhovět a uspět v práci. Hodí se k loveckému, služebnímu (s výjimkou obranářského), záchranářskému výcviku a k řadě sportovních disciplín.
Nebezpečím se stávají ti psi, jejichž neobyčejná síla není pod kontrolou. Proto by se měl každý, kdo si chce pořídit pitbula, opravdu odpovědně zamyslet, k jakému účelu a proč ho chce a zda bude psovi skutečnou dominantní autoritou. Pevné vedení promění pitbulova bojového ducha v excelentních sportovní výkony v nebojových disciplínách, v mimořádné přátelství a oddanost rodině, včetně něžného vztahu k dětem. Bohužel, je třeba dát si pozor a hlídat jeho chování k jiným zvířatům, zvláště pak k cizím psům.