Některé kočky si vykusují srst nebo se na první pohled bez zjevné příčiny sami koušou. Pokud jim chceme toto chování zarazit, je důležité odhalit jeho příčinu. Velmi často to bývá zcela prozaické svědění kůže po kousnutí např. blechy nebo klíštěte, ale někdy se může jednat o vážné zdravotní problémy.
Namístě je rozhodně porada s veterinářem, který většinou rychle přijde na to, co kočku svědí. Také vás upozorní na případné možnosti nakažení dalších členů domácnosti nebo zvířat. Rychlé řešení problému je potřebné, neboť svědění je velmi nepříjemná záležitost i pro nás lidi, proč tedy nechat kočku zbytečně se trápit. Nehledě na to, že si kousáním může sama způsobit ošklivá zranění, takže se do otevřených ran v místech svědění může dostat infekce.
Někdy se stane, že takovéto samokousání a škrábání objevíme pozdě (např. máme-li toulající se kočku, která mizí na více dní, nebo nám jí někdo hlídá během naší dovolené) a už došlo k zanícení poraněné kůže. Tato situace vyžaduje okamžité odborné ošetření.
Kočky mohou být stejně jako my lidé alergické, a zrovna tak se příčina této alergické reakce někdy obtížně hledá. Pak je třeba s kočkou podstoupit řadu testů u specialisty. Snad nejhorším důvodem je neurotické svědění následkem stresu. V tom případě musíte se svou kočkou soucítit, snažit se vcítit do jejího chování, abyste odstranili stres, což vyžaduje čas, trpělivost, laskavost a nesmírnou péči a lásku.
Reklama