Posmívaný "salámový" pes s křivými, krátkými nožkami je znalci psích povah přezdívaný udatným rytířem, rozumbradou, svéhlavičkou... jakoby jeho hlavní charakteristika spočívala v obraně proti jakémukoliv přizpůsobování. Je to dáno jeho původním vyšlechtěním na norníka, tedy lovce pracujícího v norách, kdy se pes musel v temných kličkách podzemních chodeb spoléhat pouze sám na sebe a tudíž se i velmi rychle umět samostatně rozhodovat ve tmě plné pachů, nástrah a předem neurčeného počtu možných protivníků. Pomoc lidského přítele je v takovýchto chvílích v nedohlednu a zcela nemožná.
I když je jezevčík dávno uznávaným společenským rodinným psem, přítelem osamělých starých lidí a dovádivým kamarádem dětí, přesto jeho vrozené vlastnosti, např. samostatnost, vlastní rozhodování, tvrdohlavost až paličatost, s ním nadále zůstávají. Pána jsou jezevčíci ochotni poslouchat maximálně, zdržují-li se v jeho dosahu. Na jakoukoliv křivdu, např. potrestání neprávem, reagují tak, že se urazí a po určitou dobu s dotyčnou osobou „nemluví“ a neberou ji na vědomí.
Jezevčíci se hodí jak do zahrad a domků, tak i do panelákových bytů, neboť jsou velmi "skladní". Největší velikostní typ, nazývaný standart, váží od 5 do 9 kg, trpasličí hmotnost dosahuje nejvýše 4 kg, kdežto králičí velikost představuje živou miniaturu. Jako hlídači jsou ostražití, stateční a velmi hlasití. Pohybem a kontrolovanou dietou značně omezíme jezevčíkův sklon k obezitě, na který se váže i časté onemocnění páteře. Pohybu nepotřebuje mnoho, spíše bychom měli dbát na jeho pravidelnost.
Reklama