
Horší situace nastává u toulavých psů, jak je známe zejména z jižních oblastí, např. Bulharska, Řecka či Turecka. Pakliže se k nám takovýto pes připojí, přátelsky vrtí ocasem, otírá se o nás, lísá se, ba dokonce se

Pes s ocasem "na půl žerdi", s mírně skloněnou hlavou, bez hlasových projevů demonstruje nerozhodnost, tedy neví, jestli k nám má být přátelský, nebo ne. K těmto psům se pomalu přibližujeme s otevřenou dlaní a bedlivě sledujeme další reakce, zejména štěkot a postoj ocasu. Necháme psa očichat naši ruku a pakliže ji olízne, máme vyhráno. I tak ho hladíme nejprve na krku a pod bradou, než postoupíme dále. Nikdy se jej nepokoušíme hladit seshora, neboť to symbolizuje útok.
Pes s ocasem staženým mezi zadní nohy, bojácně kňučící, jakoby celý schoulený do sebe, se sklopenýma ušima dává najevo bojácnost, která se může při pomyslném "zahnání do kouta" projevit nečekaným útokem, neboť zvíře ve stresu raději zaútočí, aniž by vyčkalo na vaše známky nepřátelství. Hranici bezpečnosti si přitom stanoví samo, takže když usoudí, že již nemá, co ztratit, brání se útokem.
Nový komentář
Komentáře
Simba — #3 presne
Ten, kdo má vlastního psa, určitě pozná, kterého může pohladit a kterého ne, to už se člověk té psí řeči pořádně naučí. A těm ostatním klidně radím nehladit. Jestli po tom tak moc toužíte (jste rozený pejskař, jenom pro psa nemáte doma vhodné podmínky, že?
), tak se předem zeptejte.
Jsem pro nehladit, nikdy nevíte, co se honí v psí hlavě...