Dvě kočky drbou na střeše garáže, až se jim od vousů práší. Když proberou libido a rvavost kocourů, převedou řeč na lidi. “Moje panička si lakuje drápy na všech čtyřech. Včera měla černý, dneska modrý,” kroutí hlavou mourovatá. - “To moje panička si dlouhý drápy dokonce nalepuje,” trumfuje černá a dodá znechuceně: “Prostě cvok, místo aby si drápy brousila pěkně o kůlnu nebo o křeslo jako my, ostří si je takovou placatou jakoby větvičkou.“ Mourovatá se roztřese. “Ty hloupá, to je pilník! Mě s ním jednou pilovala drápy, a to je ještě předtím stříhala.“ “Áááúúú, mňáááúúú,” mňoukají bolestně obě micky.
Veterinář MUDr. Radan Šimek před podobnými zásahy varuje. “Když kočce drápky ustřihnete, aby vám neničila drahou sedačku, kterou teprve splácíte a obrazovou tapetu ,Havaj’, vůbec jste nevyhráli. Tím víc má potřebu si drápky brousit. Samozřejmě o sedačku a o Havaj... Ideální je umístit blízko jejího pelíšku v bytě pro podobnou činnost prkénko, špalek nebo kobereček napnutý na laťkách, aby hned po probuzení mohla jít drásat nikoli vaše nervy, ale vyhrazené náčiní. Broušením kočka také říká: ,Koukej se na mě, a ne pořád na tu televizi! Vykartáčuješ mi kožich? No, konečně mi chystáš žrádlo! Docela bych šla ven!’
Po násilném ostříhání drápků vyděšená kočka zaleze do kouta. Někdy se chová jako její panička, když ji chytne pořádná ,depka’. Stříhání je nutné jedině u staré kočky, která už na broušení nemá sílu, nebo v případě, že má kočka polámanou tlapku, kterou je třeba znehybnit a bandážovat na delší dobu, pak by drápky mohly zarůst do lůžka.
U nás patří zkrátka drápky k ozdobě kočky a přirozené výbavě. Kočka s ubroušenými drápky by se dokonce ani nedostala na výstavu. Ale například v Americe a v jiných zemích, při kastraci prováděné ve 3 měsících i dříve, veterináři často současně dělají i další zákrok - poslední články bezbolestně operativně odstraní a kočka nemá drápy. Pravda je, že pak nikoho a nic nepoškrábe, ale kdybychom mícu pustili ven, neuživí se. U nás je podobný zákrok zakázaný a považuje se za trápení zvířat.

Připravila

Mirjana Červenková