ŘEKA:
Neúnavný rozmnožovací pud žene tisíce lososů, aby dostihli trdlišť v rodné řece než dospějí, pokud se zdrží a pohlavně dospějí už cestou, jejich úsilí přijde nazmar. Doba tření u jednotlivých druhů se liší, ale každá řeka má svůj specifický čas. Samice prudkými pohyby vyhloubí do dna hnízdo, na kterém se zdržuje. Při vypouštění jiker se k ní přidá samec, který si ji už předem vyhlédnul a strážil, ba někdy svedl i urputně boj s ostatními samci.
Ačkoliv staří Řekové věřili, že malí úhoři jsou plodem lásky murény se zmijí, ve skutečnosti musí kvůli rozmnožování urazit 6000 km přes Atlantik do Sargasového moře. Nikdo zatím bohužel tření úhořů nepozoroval, takže jejich rozmnožování je stále obestřeno tajemstvím. Ale přiznejme si, že láska si tajemství přeci jen trochu zaslouží.
U vyder se námluvy podobají spíše veselému skotačení a dovádění ve vodě doprovázenému celou škálou zvuků od vrčení po štěbetání. Tato samotářská zvířata se scházejí jen na krátké, ale o to více radostné setkání kdykoliv během roku, neboť nemají pevně stanovenou dobu říje. Páření se odbývá ve vodě a jeho počátek určuje samice, kdy najednou během hry znehybní, hřbetem se dotýká hladiny a ocas ohne do oblouku. Celý svatební obřad trvá 10 - 20 minut.

MOŘE:
Období delfíních námluv trvá i po několik týdnů. Samci se předvádějí co nejlepšími akrobatickými výkony, samice si vybere partnera, s nímž vytvoří pár. Samotná kopulace trvá pouhých 15 –20 sekund pod vodou.
Nejlepší velrybí zpěváci se stávají dominantními. Ačkoliv byly pozorovány figurální svatební tance, jejich přesný význam není znám. Snad nejpůsobivější figurou je skok nad vodu (samec vztyčí svých 40 tun skoro kolmo nad vodu, po provedení salta hlučně dopadne zpět na záda do vody), další z figur by mohlo být bušení mohutnými údery ocasu do vody a nebo bušení ploutvemi a to jak za pohybu, tak na místě (velryba se stočí na bok a zdviženou hrudní ploutví udeří elegantním obloukem do vody).
Drsné námluvy žraloků probíhají většinou v noci a v hlubinách. Samec se ovine kolem těla samice, přidržuje si jí zakousnutý do její prsní ploutve a do její kloaky zavede jen jeden ze dvou pářicích orgánů. Spojení trvá od několika sekund po několik hodin.
Chobotnice se páří na dálku. Jediným kontaktem je hektokotylové rameno samce, které pronikne plášťovou dutinou samice až k ústí vejcovodu. Pak se penis vztyčí do sifonu a vypouští spermatofory, které když jsou na místě, prasknou a volné spermie oplodní vajíčka.
Reklama