S rozvojem barterových, neboli výměnných, obchodů, kdy se místo penězi platí zbožím, dochází v poslední době k převratným jevům v ekonomice. Ačkoli se tento druh obchodu uplatňoval v dřívější době spíše v reklamě nebo v rámci celých koncernů, dnes se s ním setkáváme v některých zemích Evropy i v maloobchodním měřítku.
Agentura Wild Duck přinesla zprávu o tom, že ekonomika Evropské unie se doslova otřásá v základech a zvláštní komise, která před časem připravovala uvedení Eura jako univerzálního platidla pro celou Evropskou unii, musela přiznat skutečnou porážku na hlavu. Občané Německa, Holandska i Belgie si už v referendu odhlasovali, že Euro nechtějí. „K čemu Eura? Těch se nenajím,“ říká pan Wolfgang Geistig, drobný obchodník z německého Baden-Badenu. A tak se v Evropské unii bude platit naturáliemi. Univerzálním platidlem nebudou mince, ale kopy vajec.
Ona platební vejce budou pro lepší počítání seskupena po dvanácti ve speciálních krabičkách označených logem Evropské unie, pět krabiček tvoří jednu kopu – základní platební jednotku. Místo větších bankovek se budou používat lokte hedvábí, například pro nákup aut či spotřební elektroniky. Paradoxem je, že místo aby pomohla nová úprava ekonomicky Evropě, největší zisk slízne Asie – na agenturní fotografii můžete vidět platební hedvábí, jak je ručně malují čínské dívky. Za dvacet loktů tohoto platebního hedvábí si budete moci již v roce 2002 zakoupit například třídveřový Citröen.
Pan Geistig si nový trend pochvaluje. Již dnes má ve svém krámečku se suvenýry uvedeny ceny ve vejcích. Novým platidlem se ovšem necítí nijak omezen, je ochoten místo vajec přijmout i jiné naturálie. „Zrovna včera jsem za tenhle moduritovej rámeček s pohledem našeho města dostal od jednoho trouby z Francie takovej pěknej foťáček. Taky se ho nenajím, ale koupil jsem si za něj v supermarketu kuře k večeři.“

Gertruda Unglaublich, Baden-Baden