Každý člověk by se měl před pořízením konkrétního zvířete zajímat o jeho život v přírodě, jídelníček, ale také (a to i ve svém vlastním zájmu) o jeho zvyklosti. Pořídíme-li si křečka a jeho ubikaci umístíme v ložnici či v dětském pokoji, pak vězme, že se dotyčné lidské bytosti příliš nevyspí, nebo že se budou v noci budit podezřelým šramotem.
Křeček je noční tvor, a proto se soumrakem začíná ožívat a s ranním rozbřeskem naopak jeho aktivita klesá. V přírodě takový křeček za jednu noc naběhá 5 až 7 kilometrů, proto se jen těžko můžeme jeho noční energii a neposednosti divit. I když mu dáváte potravu až "k nosu", stejně potřebuje dostatek pohybu a vy byste mu jej měli dopřát. Můžete mu sestrojit důmyslné bludiště z krabiček a papírových ruliček nebo trubek. Nevadí, když je pošpiní nebo rozkouše, jsou pro jeho zdraví nezávadné. Nemusíte mít pro něj příliš velké terárium nebo klec, s velkou pravděpodobností jej vůbec nevyužije, neboť nesnáší volné prostranství. Je to zděděný instinkt po volně žijících předcích, zde ho přece může kdekdo vidět i z oblohy a zaútočit na něj. Bude si to šupajdit kolem stěn, avšak když mu tento prostor rozčleníte různými prolézačkami a překážkami a zpestříte "tunely", dokonce z přírodních materiálů, např. větviček, klacíků, kamínků, celých drnů s travnatým porostem, kamenů, pařízků, dutých kmínků, dutých cihel apod. ještě pro něj v podstatě vytvoříte "fit centrum", kde si může odběhat svých několik kilometříčků, navíc obrousit drápky a stále dorůstající hlodavé zuby a jako prémii něco sezobnout.
Pakliže vás jeho noční život budí a vadí vám, nejjednodušším řešením není křečka převychovat, což stejně nelze, nýbrž jeho ubytovnu přestěhovat do jiného pokoje.
Reklama