Mimochodem - královská rodina už tam dávno nežije. Přestěhovala se do zámečku Drottningholm asi 20 minut jízdy autobusem od hlavního města. Známou turistickou atrakcí je také stockholmská radnice se třemi zlatými korunkami na vrcholku věže. Shora je výhled skoro na celé město. Umění středověké mořeplavby můžete obdivovat Snad každý turistický průvodce Stockholmem vás pošle do Královského paláce. ve Vasa museet, muzeu, vybudovaném kolem vraku válečné galeony Vasy, potopené v 17. století. Ani 333 let, které strávila na dně moře, jí neubralo na kráse.
Nedaleko začíná Skansen, rozsáhlý přírodní park, plný typických švédských staveb, severských zvířat a historických řemesel. Původně místopisný název dokonce převzala i čeština. Skansen zaměstnává celou řadu místních lidí, kteří se ráno převléknou do historických kostýmů a předvádějí turistům, jak se ve Stockholmu žilo v období středověku. Najdete tu hrnčíře, ševce, výrobce svíček i různého kuchyňského náčiní. Většinu produktů si můžete koupit v místním obchůdku.
Za vidění stojí i stockholmské metro. Některé stanice jsou vyražené přímo ve skále a ani jedna z nich není jako druhá. Na některých se vyřádili mladí umělci, na řadě z nich jsou tabule a vitríny, mezi nimiž se při čekání na vlak můžete procházet jako v muzeu. Opravdových muzeí je ve Stockholmu také dost a dost a vesměs mají velmi vysokou úroveň. Švédové se přímo vyžívají ve výrobě modýlků a zmenšenin, vypracovaných do nejmenších detailů. Za deštivého počasí můžete zavítat také do panoramatického kina Cosmonova s největší plochou projekčního plátna na světě.
Pokud vás jenom trochu zajímá moderní umění, určitě navštivte Millesgården, úžasnou zahradu sochaře Carla Millese. Rozsáhlý pozemek na stockholmském ostrově Lidingö zaplnil nejen svou bohatou sbírkou antického umění, ale především vlastní tvorbou. Jeho opravdovou vášní ovšem byly antické sloupy, které si vozil z Řecka i z Itálie a umisťoval na ně své bronzové sochy. „Nemáme pomalu co jíst, ale včera přišla další zásilka sloupů,“ psala prý rodičům do Rakouska Millesova manželka Olga. Příjemnou procházkou po zahradě Carla Millese můžete strávit několik hodin. Jeho sochy nepostrádají ducha, ale ani humor. Kde jinde uvidíte Poseidona, který ždímá žraloka, kulaťoučkého Buddhu obklopeného plivajícími rybičkami, či anděla s náramkovými hodinkami…

Madla Tikalová