Králík je nejmladším domácím zvířetem vůbec, ale jeho snadná množitelnost a prakticky všežroutství ho povýšily na zdroj bílkovin dostupný téměř všem, zvláště v době válečné. Z původně čistě užitkového zvířete, chovaného především pro maso a srst, se před koncem minulého století, převážně v Anglii, vyšlechtila plemena zakrslých králíků. Mezi nejcharakterističtější rysy trpaslíčků patří krátké uši a hmotnost do 1,5 kg, s výjimkou beranů, kteří mají povolenu váhu do dvou kg. Charakteristické krátké uši mohou být v tomto případě matoucí, neboť se velmi často stane, že z roztomilého trpaslíčka vám během půl roku vyroste obřík. Jediné řešení je, buďto kupovat přímo od chovatele, u kterého se seznámíme s rodiči králíčka, nebo u obchodníka požadovat osvědčení o původu. Můžeme si též vybírat z celé palety barev a typů srsti.
Nový přírůstek ubytujeme podobně jako morče jen s tím rozdílem, že králík dobře skáče, proto by mělo být chovatelské zařízení zabezpečené víkem. Pokud se rozhodnete pro klec, rozměry by neměly být menší než 60 - 80 cm délky a kolem 50 cm pro šířku i výšku. Klec by měla mít plastovou vanu se zvýšeným okrajem (minimálně 10 cm), aby se zabránilo znečišťování okolí klece při skotačení zavřeného zvířátka. Jako vhodný podklad se hodí hoblovačky, sláma nebo seno. Při čištění je dobré alespoň jednou za čas vanu pořádně umýt. Závěsnou napáječku si zvíře nepřevrhne ani nezaháže, seno, které je hlavní složkou potravy, patří do jesliček, suché a zelené krmení (mrkev, lopuch, kapusta, kopřivy, jablko, pampelišky, jitrocel, hluchavky, vojtěška, jetel, větvičky ovocných stromů, vrb nebo jehličnanů i s listy) nabízíme denně čerstvé. Salát, zelí a další zelené krmení bohaté na tekutinu může způsobit střevní problémy, zejména plynatost. Nezapomeneme na plochý kámen či dlaždice na obrušování drápků.
Volné pouštění po bytě bez naší přítomnosti je nežádoucí, mohlo by dojít ke zranění králíčka anebo k poškození nábytku či elektrických instalací, vždyť králík vlastní hned čtyři hlodavé zuby. První krytí samiček probíhá ve věku 9 měsíců a vždy při něm přidáváme samici k samci. Po 28 - 31denní březosti vrhá ramlice slepá a takřka holá mláďata nejraději do tmavého a odděleného prostoru, např. boudička s odnímatelnou střechou (pro kontrolu mláďat). Ve věku tří týdnů mláďata začínají přijímat pevnou potravu, avšak až do 6 neděl by měla zůstat s matkou.
Než si králíčka přineseme domů, měli bychom vědět, že různá plemena se vyznačují charakteristickými vlastnostmi a někdy i zvláštní péčí, např. angoráci vyžadují pečlivou úpravu srsti, proto vybírejme s rozvahou.
Reklama