"Byl pozdní večer, první máj... hrdliččin zval ku lásce hlas…“ čteme básníkova slova hodnocení nejkrásnějšího měsíce roku. Ale jak je tomu doopravdy? Láska je jen lidské slovo, v živočišném světě jde především o přenos genetické informace a zajištění pokračování druhu. Jak vypadají staleté rituály namlouvání v živočišné říši?
Z hlediska rozmanitosti by si milovníci přišli na své právě v říši bezobratlých. Pokud pomineme skupiny s vnějším oplodněním, kde jsou genitálie vcelku jednoduché, otevře se před námi obrovský svět nevyčerpatelné inspirace složitých a často druhově specificky utvářených pářicích orgánů. Ještě nedávno se tento jev vysvětloval na základě technické hypotézy "zámku a klíče", přičemž samice má jednoduchý "zámek", kdežto samec složitý "klíč", kterým je možno otevřít pouze ten správný druhový "zámek". Samčí genitálie nás někdy mohou udivit svými úctyhodnými rozměry (např. u některých ploštic a dvoukřídlých jsou ve ztopořeném stavu větší než celé tělo!).
Zjednodušeně se dá říci, že každé pohlaví sleduje v přírodě trochu jiný záměr. Zatímco samice vše vkládá do zárodku a následné výchovy potomstva (k čemuž ji poslouží jedině samec s kvalitními geny), samec se naopak snaží co nejvíce uplatnit své geny, to tedy znamená, že se snaží oplodnit co nejvíce samic a přitom si pojistit co nejlépe své otcovství (znemožnit jiným samcům oplodnění téže samice). Úplně zjednodušeně samice hledá kvalitu, zatímco samec kvantitu. Ale jako vše, ani toto neplatí u všech a do důsledků.
Jak je tomu u různých savců? Jelikož jsou žirafí samice v říji vždy jeden den každých 14 dnů, musí být samec neustále ve svém stádě ve střehu, aby včas říji podchytil. K tomu mu slouží tzv. flémování (špulení pysků, při kterém zachytí malé množství samičí moče), je to tedy jakési testování vzorku moči na přítomnost pohlavních hormonů.
U koček by se daly popsat celé stohy papíru, zvláště když se nacházíte v blízkosti mrouskající se číči, která se svými hlasovými projevy v nočním tichu dokáže vyrovnat i nejhlučnějším mejdanům. Kočky se v tomto období protahují, válejí se po zádech, třou se čumákem o samce, třepají tlapami... Při páření se samec zakousne samici do kůže na krku, rekordmanem v četnosti kočičích spojení je lev (až 50x za 24 hodin!).
U orangutanů probíhá páření jako u jediných opic břichem k sobě. Samice upřednostňují velké samce. U šimpanzů bonobo se vlastně sexem řeší nejen samotné rozmnožování, ale též vznikající šarvátky. Jakmile dojde byť jen v náznaku k nepřátelskému projevu u nějakého člena tlupy, postižený se okamžitě začne sexuálně nabízet a dochází buď k opravdovému spojení (v případě samce a samice), nebo k vzájemnému uspokojení či jen přeneseně k ritualizovanému aktu (v případě konfliktu dvou zvířat stejného pohlaví). Takže hippies si v 60. letech nevymysleli a nepraktikovali heslo "Dělej lásku, ne válku" jako první - naši lidoopí bratranci je dávno předtím již předběhli.

Nataša Velenská