Představa čerstvě napadlého sněhu a dětí jezdících na všem možném z kopce dolů nemá pranic společného z kočičím "sáňkováním". Jak taková činnost vypadá? Kočka vytrčí kolmo natažené zadní nohy dopředu a přitom se zadkem vozí po podlaze, nejraději po koberci nebo jiné drsnější podlahové krytině. Rozhodně to nečiní jen tak pro zábavu či z dlouhé chvíle.
Většinou spočívají příčiny tohoto chování v bolesti nebo podráždění anální krajiny zvířete. Nejčastěji při bližším ohledání zjistíte ulepené zbytky výkalů, které je pravděpodobně svědí a i jinak mu překážejí, a které se proto váš čtvernožec snaží odstranit. Nenechte tedy kočku trpět a ulevte jí tím, že jí pomůžete celou postiženou oblast zadečku očistit. Někdy k tomu postačí navlhčený hadřík, jindy musíte sáhnout po koupeli ve vlažné vodě nebo dokonce chlupy ostříhat. Při stříhání dbejte na zvýšenou opatrnost a pečlivost, abyste omylem kočku nestříhli. Raději se do této činnosti nepouštějte sami, ale přivolejte dalšího člena domácnosti, který bude kočku chlácholit, utěšovat a zároveň rozptylovat její pozornost. Po celou dobu s kočkou vlídně až mazlivě promlouvejte.
Pokud však zjistíte, že okolí řiti má vaše zvíře neznečištěno, ale přesto "sáňkuje", měli byste co nejdříve vyhledat pomoc veterináře a nenechávat zvíře trpět. Dalšími příčinami mohou totiž být zdravotní problémy, např. vnitřní cizopasníci jako škrkavky nebo tasemnice, ucpané anální žlázky apod. Toto nevhodné chování u kočičího něžného pohlaví může signalizovat zánět pochvy či jiných vaginálních onemocnění.
V každém případě věnujte vždy zvýšenou pozornost jakémukoliv neobvyklému chování, neboť téměř vždy poukazuje na nějaké potíže. Nepřehlížejte tedy "sáňkování" jako podivnou kratochvíli vašeho chlupáče, ale pátrejte po příčinách. Po jejich odstranění se okamžitě vaše zvíře "sáňkování" přestane věnovat a stane se opět radostným stvořením.

Nataša Velenská