"Nemít prachy prý nevadí, nemít srdce, jó, to vadí...” zpíváte si možná v koupelně. Jste-li typ “praktická idealistka”, vyhovuje vám, pokud možno, oboje současně. A tak ráda nakupujete, dokud je za co. A jestli jste opravdu in, pořídíte si úvěr, který je určitě lepší než šetření dvacka po dvacce. Možná ale docela správně namítnete, že vybrat si mezi úvěrovými kartami tu pravou, je skoro stejně obtížné, jako vybrat si toho pravého muže po vašem svůdně oblém boku. Honza je slavný sportovec, Vít je zase hotový Einstein, Pavel je hodný a dobře vaří, Dan je zábavný a úžasně líbá - a teď, kterého vlastně zvolit? S kartami je to podobné jako s muži, musíte je důvěrně znát, abyste věděla, jakou chtít.
Nuže, vydání zdarma je pouze u nákupní úvěrové karty YES, u ostatních se za to platí. Zdarma je u ní a několika dalších (Aura, O.K. karta Visa Classic a EC/MC Visa Karta) také vedení účtu. A zatímco třeba u poslední jmenované karty, kde je nutné splatit celý dluh do jednoho měsíce a u dalších zpravidla splácíte 10 % z úvěru, má karta YES sympaticky nízkou částku splácení - 4 % z úvěrového rámce, (finančního stropu vámi určené částky, s kterou nakládáte podle svých tužeb).
Takže, pokud máte ve hře řekněme 15 tisíc, splácíte 600 korun měsíčně. V počtu prodejen, kde s kartou bez hotovosti nakoupíte, vítězí zatím karta MAXIM, Inter Card a Visa Classic, karta YES je však rychle dohání. Ale zase, za vedení účtu u karty MAXIM platíte měsíčně 60 korun a u Inter Card 50 korun, kdežto u karet AURA, Visa Classic nebo YES za poplatek ušetříte.
V počtu bankomatů, kde si s kartou můžete vybírat v České republice peníze, je na prvním místě Kreditní karta České pojišťovny (1534 bankomatů), hned za ní je YES (1500 českých a navíc 557 000 zahraničních bankomatů). Některé karty, jako Maxim, Inter Card, Kreditní karta, Visa Classic a EC/MC Visa Karta, mají výhody v cestovním nebo v úrazovém pojištění. Leckde podmiňují vstup mezi klientelu různě dlouhou dobu vedenými účty u peněžních ústavů, které pak karty vydávají, jinde je brána doširoka otevřená, prakticky pro všechny. Tak třeba Kartu YES dostanete, pokud je vám aspoň osmnáct, žijete trvale v České republice, máte pravidelný zdroj příjmu a prokážete svoji totožnost.
Možná si pro ni půjdete s Danem. Nebo že by s Pavlem?