Dříve než si domů přineseme malé kotě, měli bychom toto rozhodnutí pořádně uvážit a prodiskutovat se všemi členy rodiny. Tak živý a čilý tvor jakým kočka bezesporu je, nenechá žádného z nás stranou. Ačkoliv nutno zcela po pravdě říci, že oproti psovi se kočka jeví jako velmi nenáročný živočich a v mnoha případech, zvláště pro obyvatele měst, má před ním dokonce mnohé výhody. Nejenže se např. spokojí s malým a omezeným prostorem, vůbec nemusí byt opouštět, ale na druhé straně se jí daří všude dobře, ať již na sídlišti, na venkově, na chalupě apod. A také, neboť až na výjimku lvů byste v kočičím světě marně pátrali po životě ve skupinách, se hodí pro toho, kdo většinu času pobývá mimo byt či dům. Nemusíte ji venčit jako psa, tyto její potřeby vyřeší dostatečné množství "záchodových" misek. V současnosti za ni také nemusíte platit žádné poplatky. Přitom kočka dokáže být velmi milý a příjemný společník. Kočka vás uspokojí i po chovatelské či šlechtitelské stránce, neboť se můžete účastnit výstav a získávat ocenění. Než si však přinesete kotě, ať již čistokrevné nebo jen obyčejné, domů, měli byste se na příchod nového obyvatele předem připravit.
Kočky milují vyvýšená místa, a proto je své kočce dopřejte i na spaní. Rovněž nezapomínejte na její potřebu brousit si ostré drápky. Ničení nábytku zamezíme, pokud např. na prkénko, nebo špalek dřeva asi 50 cm dlouhý napneme kus hrubé textilie. Kočky se rády pohybují ve výškách, cítí se tak bezpečné a mají lepší rozhled. Když jim sami neposkytneme odpovídající podmínky, žebřík či schůdky, různé tyče a prolézačky, zařídí se po svém. Spokojí se se skříněmi, kuchyňskou linkou, záclonami a závěsy, pravděpodobně k naší nelibosti.
Kočce jsme tedy zařídili pelíšek, manikúru a hřiště. Zbývá to nejpodstatnější, alespoň z našeho lidského hlediska - záchůdek. Uděláme jej z větší plastové misky, kterou můžeme doplnit boudičkou, tak poskytneme chlupáči potřebné soukromí a návštěvu ušetříme leckdy nepříjemného pohledu. V současnosti lze koupit speciálně vyrobené stelivo, které omezuje zápach a lépe vstřebává moč.
Nyní jsme tedy vše přichystali na příchod nového člena rodiny. O tom, jak kočičku správně krmit, si povíme někdy příště.

Nataša Velenská
Reklama