Kdo chová kočky, ten mi dá za pravdu, že projevy kočičí lásky jsou někdy nesnesitelné. Pokud tedy zrovna nevlastníme chovnou stanici, nebo nechceme-li se radovat z koťátek, toto období prožíváme bez patřičného pochopení pro hlasité milostné písně v kteroukoli denní a hlavně noční dobu. Ani válení se po zádech, vystrkování zadečku a jeho nastavení byť i při letmém doteku s kočičí srstí, plížení, překotné převalování, rozkošnické protahování, předvádění všech možných i nemožných poloh nám většinou nebývá moc po chuti. Po čase v nás téměř budí fyzický odpor k naší přítulné a jindy tak samostatné kočičí krásce. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na přímo "odporný" zvyk, jakési pomatení smyslů, kdy dosud naše až převelice čistotná kočičí dáma, jíž bylo zatěžko vymočit se do již jednou znečištěné misky, nyní jakoby na dobré vychování zcela zapomněla. Ba co více, jako kdyby byla naopak posedlá "zkázou", močí všude, zejména do předmětů ve tvaru misek, či jen zkrátka prohlubenin.
Co s takovou milování lačnou dámičkou dělat? Moudré knihy radí zavřít na pár dní do izolace, např. sklepa, toalety, koupelny, bez jídla (krátkodobý půst ji jen zdravotně prospěje), pokud možno v temnotách, bez kontaktu s okolním světem. Nikdy však se nesmí zapomenout na výměnu záchodové misky a především na dostatek čerstvé pitné vody.
Někomu může taková rada připadat poněkud drastická, proto mu doporučujeme pouze omezení přímých kontaktů (dotyků) s kočkou, obzvláště se vyhýbejte mazlení. Také pokud vaše číča (nebo někdo jiný v rodině) vlastní pískací gumové hračky, na čas je schovejte. Časté doteky a pískání hraček mohou v kočce vyvolávat mylnou představu budoucího mateřství a kočičí "říji" prodlužují. Také určitě krátkodobý půst či alespoň přísun kalorií (třeba jen na 2-3 dny), sehraje svou pozitivní roli. Neplánujete-li koťata, neprodlužujte zbytečně u kočky "naději" a u sousedů záporný vztah k vaší hlučné zvířecí rodině.

Nataša Velenská
Reklama