Tentokrát nebude řeč o internetové síti, ale o síti hyper-super-mega-macro-marketů. Tyto megaobchody věnčí okraje všech měst a nákupy jsou tady přece tak snadné!

Nedělní odpoledně, krásný slunečný den: Před supermarketem je narvané parkoviště, takže nemáte kde nechat auto. Ačkoli by se mohlo předpokládat, že všichni budou dnes na horách (v zimě) nebo u vody (v létě), zdá se, že o podobné kratochvíle ztratili lidé zájem. Trend je zřejmě jiný. Z aut vybíhají celé rodiny, vytrhávají vozíky z rukou těm, co už mají svůj nákupní orgasmus za sebou a vrhají se do víru nákupu. Za rodiči vesele poskakují děti, vědí, že po nákupu se půjde ještě do Mekáče, a těší se na to. V obchodě všichni rejdí s vozíkem od drogérie k potravinám, od stojanů s oblečením k obuvi a elektronice. „Jé, podívej, táto, tady je nějaká akce!“ volá máma a hned do vozíku přihazuje ještě hrnky za bůra jeden – no, nekupte to! Běhají od akce k akci, ve vozíku se vrší předměty, které původně vůbec neměli v úmyslu kupovat, ale za tu cenu?! Nákup už trvá dlouho, je tady dnes hodně akcí. Za rodiči se plouží unavené děti, ale hlavu vzhůru, milánkové, ještě se půjde do Mekáče! Když už se do vozíku nevejde vůbec nic, můžete si odpočinout v olbřímích frontách před pokladnami. Pak rychle s nákupem do auta, odevzdat vozík dalším koupěchtivým šílencům a honem k Mekáčovi na umělohmotné dobroty servírované na umělé hmotě a pak ještě do multikina, které je rovněž součástí tohohle báječného komplexu. Tam si pochroupáte popcorn a báječně unavení sedáte do auta. „No řekni, táto, užili bysme si takhle někde na nějakejch horách?“ Táta ví, že neužili, že to bylo krásné nedělní odpoledně s bohatým programem.

I když se vám to může zdát poněkud nadnesené, taková je realita. Multinákupní a zábavní centra skutečně pohlcují denně a o víkendech zvlášť čím dál více lidí, kteří jim doslova propadli. Psychologové to vidí jednoznačně – na člověka je tu kladen vypočítaný a chytrý tlak. V dobře klimatizovaném voňavém prostředí se nachází zboží ve vykalkulovaných kombinacích, na psychologicky vypočítaných barevných pozadích a s takovou hudbou, že zákazník je doslova nucen koupit. A když nekupuje, pobídnou ho obchodníci výhodnou akcí. Akce se rychle střídají a zákazník dobře ví, že až přijde zítra, bude tu zase něco nového, má tedy důvod stále se vracet a nakupovat věci, pro které sem ani nepřijel. A kdyby dostatečně dobře nevěděl, co tu bude ve slevě, hypermarket mu pošle informace o svých skvělých slevách až do schránky.
Člověk by se měl umět bránit, říkají odborníci, nakupovat podle seznamu věci, které opravdu chce, a nepodlehnout onomu třpytivému hyper-supermega-lákadlu. Nákup by měl pro nás být potřebou a nutností, nikoli jediným zdrojem zábavy. A po nákupu rychle pryč, nenechte se dobrovolně uvěznit na celé odpoledne, vždyť venku je tak krásně, třeba na horách.
A co vy? Nakupujete v podobných komplexech? Vyhovuje vám? Dokážete odolat, nebo vás obchodníci donutí nakupovat nepotřebné věci? Napište nám o tom!
Reklama