Přišel k nám ze Severní Ameriky jako kožešinové zvíře. Jeho denní aktivita, čipernost a hravost z něj dělá velmi oblíbeného chovance zoologických zahrad. Maminky jej mohou dávat za vzor svým nezbedným ušmudlaným potomkům, neboť se velmi rád cachtá ve vodě a veškerou potravu si před pozřením pečlivě omývá. Řeč je o mývalovi severním (Procyon lotor), dodnes známém pod starým českým jménem medvídek mýval.
Hned uvedeme na pravou míru některé zažité "pravdy". Pokud se týče mývalí čistotnosti, má se věc ve skutečnosti trošku jinak. Mýval si sice omývá svou potravu, ale nikoliv z přehnané touhy po čistotě, nýbrž z vrozené instinktivní činnosti v přírodě, kdy většinu kořisti (např. korýše, ryby, žáby, čolky atd.) nachází a loví především ve vodě. podobně se to má i s jeho příbuzností k medvědům: snad jen ostrý chrup, hustá kožešina, hravost a samozřejmě příslušnost ke stejnému řádu šelem (čeleď medvídkovitých).
Kdo se však mývala rozhodne chovat doma, musí počítat s pořízením a zařízením bytelné klece, tedy nejlépe zahradní voliéry, a bazénku nebo vaničky s vodou. Nutno podotknout, že šikovnost mývalích tlapiček by ocenili spíše zloději. Chovatelům tato vlastnost způsobuje nejednu potíž. Základna klece by měla mít zhruba rozměry kolem 1,5 x 3 m s mělkou podezdívkou nebo zapuštěným pletivem nejméně do 20 cm hloubky, neboť mývalové se neoddávají hrabání. jako podklad je vhodný buď písek (který nejméně 2x ročně vyměňujeme) nebo dřevěná podlaha. Na spaní stačí dřevěná budka (85 x 75 x 65 cm) s odendavací stříškou kvůli snadnému úklidu vystlaná senem nebo slámou. Nezapomeneme do klece umístit nejen vodní nádrž, ale také různé prolézačky a další věci vhodné ke šplhání.
Ačkoliv jsou mývalové skuteční všežravci a nepohrdnou jakoukoliv stravou, přesto by neměli dostávat jen kuchyňské zbytky, ale smíšenou potravu, např. zeleninové míchanice, kousky různého ovoce, tvaroh, vejce, husté kaše z různých obilovin, maso, vnitřnosti, ryby, ale též myši atd. Mývalímu zdravotnímu stavu prospívá jednou týdně půst. Pakliže udržujeme jeho pelíšek suchý, snáší dobře i silné mrazy. I když se dá poměrně snadno ochočit, přesto zůstává svéhlavý a špatné rozpoložení dává najevo kousáním.

Nataša Velenská
Reklama