Mnohé extrémní feministky, které sní o světě bez mužské "přítěže", by zřejmě v pakobylčím světě nalezly svůj splněný sen. Samci jsou zde totiž velmi vzácní, poměr mezi pohlavími jednoznačně nahrává samičkám - 1000 samiček ku 1 samci. Proto se zpravidla rozmnožují parthenogeneticky, tzn. že i neoplozené samičky snáší vajíčka schopná dalšího vývoje. Ze všech takto snesených vajec se líhnou pouze další samičky.
Za život naklade jedna samice až 400 hnědých vajíček s bílým víčkem, která vypadají jako soudeček s kloboučkem. Doporučuji opatrné sesbírání všech vajíček (např. lžičkou, aby nedošlo k jejich poškození) a uložení v samostatné nádobě, kde jim lépe zabezpečíme vlhčí a teplotně stálé prostředí. Lze také přímo do insektária vložit předem připravenou nádobku (např. skleničku nebo umělohmotnou vaničku od margarínu) s navlhčeným substrátem, do něhož budou pakobylky samy klást. V závislosti na teplotě (vyšší teplota vývoj urychlí) se z nich po 3 - 5 měsících líhnou nymfy. Ale je zapotřebí, aby se larvy zhruba šestkrát svlékly, než dosáhnou ve 3 - 4 měsících života dospělosti. Tento proces je odborně označován za vývoj s proměnou nedokonalou.
Dospělci pak mají jen půl roku života na to, aby splnili své rodičovské poslání. Dostatečný přísun čerstvé potravy je další podmínkou úspěšného chovu a odchovu. Ačkoliv jsou pakobylky polyfágní, tj. živí se větším počtem druhů rostlin, přesto dávají přednost určitým druhům. Jejich vybíravost může zajít až tak daleko, že ostatní rostliny odmítají a raději uhynou hladem, než by přešly na jiný druh. Vzhledem k těmto skutečnostem je lépe se předzásobit oblíbeným krmením (např. uchovat je v mrazáku), zvláště pak na zimní období. Výhodou je, že většina živných keřů a stromů je stále zelená i v zimě. Samozřejmě, že netrháme rostliny v blízkém okolí frekventovaných cest a silnic či vůbec v znečištěném prostředí. Na závěr bych chtěla zmínit, že při zajištění dostatečného množství potravy můžeme bez obav chovat všechna vývojová stádia pohromadě s dospělými.

Nataša Velenská
Reklama