Skutečně jako zelený smaragd doplněn šarlatovou červení září tento asi 20 - 28 cm dlouhý denní ještěr. Jedná se o největšího gekona z ostrova Madagaskar, jehož jméno figuruje nejen v českém, ale i vědeckém názvu - felsuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis).
Ačkoliv se projevuje i nenápadnými zvuky, dorozumívá se převážně optickými signály, tzn. vlněním těla, jazykem či zdůrazněním a natočením barevně nápadných míst, případně mění barevnost v závislosti na dopadajícím světle a teplotě. Vlastní pověstné gekonovité přísavky s příčnými lamelami, jimiž jsou vybaveny spodní strany všech jejích prstů a jež jí umožňují šplhání a uchycení téměř na všech myslitelných materiálech.
Stavba a zařízení terária by měla vycházet ze skutečných potřeb zvířat, k tomu je však zapotřebí určitých znalostí nejen přírodního výskytu, ale také způsobu života. Vzhledem k značné nesnášenlivosti felsum, je třeba chovat přibližně stejně velká zvířata zásadně v páru. Minimální rozměry terária by se měly pohybovat mezi 50 –80 x 40 – 60 x 50 - 80 cm. Nádrž zvětšíme polepením zadní a části bočních stěn buď přímo pískem nebo korkovou kůrou, párem šikmo usazených větví, několika dutých bambusových stvolů postavených vertikálně a osázením živými rostlinami. Nejlépe se hodí pnoucí Scindapsus, filodendron či Ficus pumila nebo sansevierie, samozřejmě v květináčích. Jako substrát se hodí lignocel, rašelina, písek, lesní hrabanka, vzhled vylepší trocha suchého listí či bělomech.
Madagaskarští gekoni potřebují značnou vlhkost vzduchu (mezi 50 - 75%), které docílíme jednak malým větráním, nádobkou s vodou a ranním a večerním rosením. Ideální denní teplotní pásmo by se mělo pohybovat mezi 25 - 30°C, s nočním poklesem maximálně na 20°C. Jako krmení předkládáme nejen rozličný smýkaný hmyz, cvrčky, popřípadě moučné červy, ale stejnou měrou nabízíme též sladké ovoce, marmelády, med, ovocné sirupy, kašičku.
Pěkně zařízené terárium s felsumami rozjasní váš příbytek i vaši mysl.

Nataša Velenská
Reklama