Pro obdivovatele chameleónů v současné době nabízí chovatelé, ale i specializované teraristické prodejny celou řadu zajímavých druhů. Můžeme si vybrat podle velikosti (od velikosti zvící brouka po rozměry kočky), podle celé škály nejpestřejších barev s řadou jemných i výrazných odstínů, podle tvarů, mnohdy pozoruhodně bizarních (např. rod Calumna, který se vyznačuje různě tvarovanými výrůstky na hlavě) a v neposlední řadě, v podstatě ale nejdůležitější - podle jejich vlastních nároků na chov.
Tyto nároky se liší typem terária, teplotním rozmezím, potřebnou vlhkostí, pestrostí v krmení (např. chameleón jemenský je částečně i býložravý), vzájemnou snášenlivostí či samotářstvím, avšak jednoho jmenovatele mají společného. Všechny druhy vyžadují soustavnou a denní řádnou péči. Výjimku tvoří pouze chameleón obecný, jediný druh z oblasti mírného pásu, který při poklesu teploty na 15 °C jeden až dva měsíce v zimě hibernuje. Velký, pestrobarevný chameleón v tropicky zařízeném teráriu, tj. bohatě vyvětveném a osázeném živými květinami, bude jistě skvostem vašeho bytu. Ale pozor! Nikdy nesmíme zapomínat, že se jedná o živého tvora, a proto jen dobře živený a spokojený chameleón bude ozdobou.
Živé květiny jsou důležité pro všechny typy chameleóních domovů, neboť na nich ulpívají kapky vody, stejně jako na skle při rosení. Chameleóni neumí pít z misky, stejným způsobem jako loví potravu, „sestřelují“ kapky vody. Žádný chameleón se nenaučí přijímat mrtvou potravu, protože vlastně při lovu reaguje na pohyb hmyzu. V létě je ideální krmit nasmýkaným hmyzem, ovšem na louce, která není využívaná jako psí "záchod", není chemicky ošetřena a nebo se nenachází poblíž rušné autostrády. Smýkaný hmyz před podáním prohlédneme a jeho bodavé (včely, vosy aj.) představitele vypustíme. Některé větší druhy chameleónů se naučí přijímat i myší holátka. V průběhu roku se jídelníček skládá převážně ze cvrčků, ale můžeme jej zpestřit různými druhy nejedovatých pavoukovců, švábů a "moučných červů", tedy vlastně larev a kukel potemníků moučných. Někteří chameleóni "rodí" živá mláďata, respektive v době kladení vajec se zároveň líhnou mláďata. Chameleóní vejce musíme uměle inkubovat, a to v rozmezí od 1 do 12 měsíců podle druhu. V dalších článcích v této rubrice Ženy-in.cz bych vám chtěla postupně některé druhy chameleónů blíže představit, abyste si mohli lépe vybrat toho svého.

Nataša Velenská
Reklama