Nevím, čím to je, ale vždycky, když chce někdo ospravedlnit nějaké nepěkné lidské jednání, vytasí se s dávnými atavismy a přírodními zákonitostmi. Vzpomeňme třeba onu často citovanou „mužskou“ agresivitu, která bývá dávána do souvislosti s odvěkou úlohou lovce-živitele. Marná sláva, neurvalý ožrala mi do téhle kolonky nějak ne a ne zapadnout… Ale zpátky k ženám a jejich vztahu k penězům. Jsou ženy na prachy? Jednou jsem někde četla, že ženy od přírody prahnou po penězích, ale že to není mrzká touha po mamonu, co je motivuje, nýbrž jejich přirozenost a úloha matky-dárkyně života-udržovatelky rodu, která jim velí vybírat si ve svém okolí toho nejkvalitnějšího jedince = přeloženo do současné mluvy toho s nejtučnějším kontem. Charakterové i fyzické rysy v tomto ohledu údajně nejsou důležité, protože o to tu jaksi nejde. Jde tu o prachy. Žena-budoucí matka si chce být jista, že ona i její mládě budou v dalších letech žít v dostatku.
Zajímavá definice. Ale zakládá se na pravdě? Ne, myslím, že ne. Jistěže je snad pro každou ženu příjemná představa finančně více než zajištěné budoucnosti, ale stejně se vsadím, že si valná většina z nás vybírá svého partnera podle zcela jiných parametrů. Dají se snad takové hodnoty jako čestnost, spolehlivost, tolerance vyvážit nějakou měnou? Nakonec, kde je dáno, že prachatý podnikatel, kterého jste klofla kvůli jeho peněžence, v příštích letech nezkrachuje, nebo že rozčepýřený studentík ČVUT s pár stovkami kapesného na měsíc, nad nímž dneska ohrnete nos, se v blízké budoucnosti nepromění v Billa Gatese II?
Ženy nejsou na prachy. Jen s nimi nejčastěji přijdou do styku. Když je potřeba zaplatit složenky, koupit dětem nové boty, zařídit opravu pračky nebo pořídit nové vybavení do bytu. V očích mnoha mužů pak taková manželka logicky vypadá jako marnotratná osoba, která celé dny nedělá nic jiného, než že rozhazuje peníze, které on vydělal. Přitom ale málokterý z takových manželů byť jen vzdáleně tuší, kolik stojí litr mléka, kilo masa nebo zimní boty. Situace je dům od domu jiná. Některý chlap sice remcá, ale dává měsíc co měsíc svoji výplatu víceméně k dispozici molochovi jménem rodinný rozpočet. Horší je situace, kdy žena musí o každou tisícovku na nákup doslova „žebrat“. Nenechte se vmanipulovat do role polointeligentní nesvéprávné rozhazovačky. Snažte se být co nejvíc finančně nezávislá. Ženy mají dnes víc než kdy jindy možnost vydělat opravdu slušné peníze. Jsou samostatnější, soběstačnější a svéhlavější. Nebojí se utratit peníze za něco, co opravdu chtějí, ale když je třeba, dovedou vyžít z ničeho. Důležité ale je, že mají možnost rozhodovat o tom, co s „jejich“ penězi bude. Bohatstvím, větším než všechny poklady světa, je nezávislost. Kdo ji prodá, nechá se zlákat blyštivou vidinou bohatství a stane se ozdobným přívěškem na krku boháče, může se dočkat trpkého probuzení ze zlatého snu.