Je tady nový rok, na konci letopočtu píšeme zase jedničku, ale v peněžence máme nulu… Na to, jak resuscitovat rodinný rozpočet po svátcích, které nám udělaly pořádný vichr v peněžence, jsme se zeptali odborníka na slovo vzatého – finančníka Viléma Koženkového, jenž momentálně dlí na Baleárách. Ten nám e-mailem zaslal pět zlatých pravidel, podle nichž je radno se na počátku nového roku řídit:

Pravidlo 1. - Nemyslete si, když jste si na Silvestra dávali krabí chlebíčky, tresčí játra, poličan a olivy, že to tak musí nutně být po celý rok. Brambory s tvarohem, topinky s česnekem, lívance s marmeládou – to jsou také chutná jídla, navíc česká, tradiční a velmi zdravá…

Pravidlo 2. - Nepřehánějte to s vytápěním bytu nebo domku. Energie je drahá, uhlí taky není zadarmo a navíc – není zdravé pobývat v přetopených místnostech, to vám poví každý lékař. Jen to pořádně přiškrťte a chovejte se ekologicky a ekonomicky. Je-li vám zima, vemte si na doma fleecovou mikinu a tlusté ponožky, přápadně si s celou rodinou vlezte pod peřinu.

Pravidlo 3. - Nenechte se strhnout k neuváženým nákupům iniciovaných obchodníky, kteří - místo, aby se spokojili s nemalými prosincovými tržbami - vytáhli na pulty starou veteš a vyhlásili obrovské povánoční slevy. Pokud už musíte jít do obchodu, neberte si s sebou pro jistotu peněženku (stejně v ní nic není) ani kreditní kartu….

Pravidlo č. 4 – Snažte se ušetřit, kde se dá. Delší telefonáty a připojování k internetu si vyřizujte z kanceláře nebo od známých, mobilní telefon používejte jen v případě krajní nutnosti, místo ježdění autem choďte pěšky, na sobotní a nedělní oběd se pozvěte k matce nebo ke tchýni, neinvestujte do pochybných transakcí a potraviny nakupujte v rodinném balení se slevou.

Pravidlo č. 5 – Pokud se nechcete dočkat na začátku příštího roku podobných potupně úsporných opatření, myslete na svoji finanční stituaci už před Vánoci 2001 a zaveďte systém levných symbolických darů (případně využijte putovní bonboniéry a broušené vázy z minulých oslav). Uvidíte, že pak ve vaší peněžence nastane nanejvýš vánek… nikoli však vichřice.