Máme krásnou kočku, která měla a mohla mít další ještě krásnější koťátka. Mohla mít, ale už nemůže, je totiž úplně zbytečně vysterilizovaná, napsala nám Marie.
Naší kočce jsou čtyři roky a už mívala koťata, vždycky bez potíží. Loni však znovu zabřezla, a když začal porod, viděli jsme, že není všechno v pořádku. Vyšla plodová voda a všechno nasvědčovalo tomu, že porod začal, ale dál se nedělo nic, kočka strašně trpěla, tak jsme navštívili veterinární pohotovost, kde z naší kočky za pět minut dvanáct vyjmul doktor jedno jediné obrovské mrtvé kotě. Strašně jsme to obrečeli, ale kočka přežila a doktor nám potvrdil, že je všechno v pořádku a že další koťátka můžeme klidně mít. Pak se narodila jedna várka koťátek v pořádku a my mysleli, že kočičím starostem je konec.
Když nám kočka znovu zabřezla, těšili jsme se na koťata, ale já jsem začala panikařit. Zdálo se mi, že má stejné bříško jako tenkrát, kdy to všechno tak špatně dopadlo a vybláznila jsme se tak, že jsme navštívili veterináře. Doktor prohmatal kočce břicho a moje podezření potvrdil – je tam jedno velké kotě! Zároveň doporučil sterilizaci, protože si myslel, že by další takové těhotenství už nemusela kočka přežít.
Objednali jsme se na zákrok – týden před porodním termínem šla kočka na operaci, na vyjmutí koťátka a sterilizaci. Po operaci nám veterinář k naší ohromné radosti předal čtyři úplně normální, jenom maličká koťata a kočku, která byla zbytečně vykastrovaná. Bylo to totiž úplně normální těhotenství, které by mělo i normální konec, kdyby…
A já se teď trápím, jestli jsem všechno zavinila já se svým přehnaným strachem a panikou, nebo veterinář, který nepoznal, že je všechno v pořádku.
Marie
Slovo odborníka:Marie měla trvat na tom, že se podezření potvrdí ještě na ultrazvuku. I dobrý veterinář se může v tomto případě zmýlit a ultrazvuk by měl takový omyl ukázat. Pokud se jedná tak závažný zákrok, jako je sterilizace u chovné kočky, měly by se k diagnostikování využít všechny dostupné technické prostředky.