Pomalu začíná lyžařská sezóna a stále více českých příznivců zimních sportů se chystá na dovolenou do některého ze zahraničích lyžařských středisek. A jako každoročně mnozí řeší, kolik peněz si vzít s sebou a v jaké měně nebo kde vyřídit pojištění na dobu pobytu v cizině. Přemýšlíte na tím, zda by nebylo výhodnější vzít si na zahraniční cestu platební kartu? Odpověď na tuto otázku zní jednoznačně ano, neboť v zahraničí s platební kartou můžete zacházet úplně stejně jako doma, s tím rozdílem, že možnosti jejího uplatnění jsou tam mnohem pestřejší a její použití je bezpečnější než platba hotovými penězi.
Oblíbené heslo “jedeme do světa” můžeme bez nadsázky použít v případě platebních karet Visa, kterých je na celém světě již víc než 1,5 miliardy. Jejich majitelé mají přístup do světově nejrozsáhlejší sítě 643 000 bankomatů instalovaných ve 121 zemích. Obliba platebních karet Visa je patrná také z počtu obchodů přijímajících tuto kartu, který v součastné době dosahuje 20 milionů.
Platební karty nabízejí nejen pohodlí při platbách v obchodech či výběru hotovosti z bankomatu, ale – co je již méně známé – zahrnují v sobě také pojištění proti nejrůznějším událostem.
Další výhodou platební karty je skutečnost, že bankomaty fungují nepřetržitě 24 hodin denně a člověk má tak přístup k penězům, kdykoli je potřebuje. V síti bankomatů umístěné na Internetu mají cestovatelé možnost zjistit ještě před odjezdem do zahraničí přesnou adresu nejbližšího bankomatu v jejich cílové stanici. Na domovské stránce asociace Visa International (http://www.visa.com) naleznou uživatelé odkaz na vyhledání umístění bankomatů, tzv. ATM Locator, který po zadání cílové stanice vyhledá polohu nejbližších bankomatů. Na téže stránce lze nalézt také podrobné mapky rozmístění bankomatů v 11 zemích světa, na 80 nejvýznamnějších mezinárodních letištích a adresy všech bankomatů přijímajících platební karty Visa.
Mezinárodní kartou je možno zaplatit i nepředvídané výdaje, s nimiž jsme před cestou nepočítali, nemluvě o případech, kdy zkrachuje cestovní kancelář a je nutné získat prostředky na cestu domů. Určit výši prostředků nutných pro pobyt je skutečně obtížné. Pro majitele platební karty je celá situace mnohem jednodušší - předpokládanou částku útraty nemusí měnit před odjezdem, protože své zahraniční výdaje hradí postupně kartou nebo v případě potřeby vybere hotovost z bankomatu. Tím pádem odpadá i otázka, jak naložit s cizí měnou, kterou jsme během cest nestačili utratit.
Cestování s mezinárodní platební kartou nás také vyjde levněji než v případě, kdy směnujeme české koruny za cizí bankovky. I když směnárny nabízejí cizí měny o několik procent laciněji než bankovní ústavy, nejvýhodněji lze dovolenou pořídit právě s platební kartou v kapse. Pokud s platební kartou vycestujete do zahraničí, všechny transakce jsou vám účtovány v kurzu deviza střed – čili výhodněji než ve směnárně. Příjemné je také zjištění, že platba kartou Visa v obchodě, hotelu nebo u benzinové pumpy není zatížena žádným dodatečným poplatkem.