Osmák degu vděčí svému chrupu za jméno, neboť žvýkací plocha jeho stoliček má tvar arabské osmičky. Ač se chová v naší republice poměrně krátkou dobu - v 80. letech ho poprvé vystavovala pražská zoo, která ho dovezla z berlínského Tierparku - stačil se poměrně dobře zabydlit v našich domácnostech. Samozřejmě se na takovémto úspěchu podílela celá řada kladů, např. poměrně snadný chov, přítulnost, ochočitelnost a v neposlední řadě i denní aktivita.
Osmáci rádi šplhají a skáčou, takže se jim zavděčíme, když pro ně vybudujeme vyšší vitrínu či klec, kterou bohatě vyvětvíme a doplníme budkami a úkryty (duté pařízky, kameny...). Nesmíme zapomínat, že degu miluje větvičky, a to jak listí, pupeny, tak i kůru, proto se mu je snažíme předkládat denně čerstvé, v zimě lze podávat na způsob "barborek" či usušené. K základní potravě kromě větví nejraději ovocných stromů, lip, dubů, vrb atd. patří kvalitní seno, v letním období zelené lupení (pampeliška, jitrocel, traviny, jetel, vojtěška...), doplněné zrninami, tvrdým pečivem, ovesnými vločkami..., v jarním a zimním období naklíčeným zrním a luštěninami. Dále krmíme ovocem, zeleninou, občas moučnými červy, jako pamlsek předkládáme ořechy, rozinky, sušené ovoce, piškoty. Opět zde platí zásada pro napájení, pokud mají zvířata dostatek šťavnaté potravy, nemají potřebu pít. Jinak jsou nejvhodnější automatické napaječky, vodu v miskách buď velmi brzy převrhnou nebo znečistí. Můžeme jim také pomoci s udržováním a péčí o srst tím, že jim poskytneme misku s pískem ke "koupeli".
Ochočená zvířata můžeme pouštět bez problémů po bytě, ale jen v naší přítomnosti (mohli by třeba přehryzat elektrická kabely apod.), abychom zabránili případným škodám na majetku i na zdraví našeho chlupatého miláčka. O rodinném životě osmáků si povíme jindy, jen poslední poznámka: osmáci jsou jedni z mála hlodavců, kteří snesou ve skupině i více dospělých samců pohromadě!

Nataša Velenská

Chcete-li se dozvědět více o osmákovi degu, navštivte stránky degu.guide.cz.