Blíží se konec roku a já bych vás ráda upozornila na některé skutečnosti ve světě peněz, které se vás možná týkají nebo vám alespoň dají důvod k zamyšlení. Vím, že toto předvánoční období znamená velký útok na vaší peněženku, ale může se stát, že po celoročním hospodaření najdete určitý obnos, který bude dobré uschovat pro časy budoucí.
Povinné ručení
Jistě si dobře pamatujete, jaký rozruch způsobila loňská možnost volby pojišťovny pro povinné ručení. Jednotlivé ústavy se předbíhaly v ohromných reklamních kampaních a mnoho z nás nevědělo, komu dát důvěru. Letos je již situace klidnější, klienti jsou rozebráni a jde jen o to udržet si je. Může se stát, že z nějakých důvodů budete chtít změnit pojišťovnu a zde vás musím upozornit na jednu maličkost. Vaše stávající pojišťovna počítá s tím, že jí zaplatíte i na rok příští. Možná, že jste již dostali složenku na tuto platbu. Pokud již nechcete zůstat u této pojišťovny a máte v úmyslu uzavřít smlouvu s nějakou jinou, je nutné smlovu s vaší původní pojišťovnou vypovědět a to 6 týdnů před výročním datem (je nejvyšší čas). To, že původní pojišťovně prostě jen nezaplatíte neznamená, že jste pojištění ukončili. Bude vás stále vést ve své evidenci a poskytovat vám krytí ještě 6 měsíců, ale také po vás bude chtít dodatečně doplatek za toto období. Toto pravidlo platí vlastně u všech druhů pojištění. Když jde potom o větší sumy, jako např. u havarijního nebo životního pojištění, jsou klienti velmi rozčarováni. Je dobré si tedy zapamatovat, že když nechci nebo nemohu z nějakého důvodu pojištění zaplatit, musím toto pojišťovně oznámit, event. pojištění vypovědět.
Stavební spoření
Nyní ke konci roku je možné uzavřít stavební spoření s tím, že jednorázově doplatíte částku, jako byste spořili celý rok a tím pádem máte též nárok na státní dotaci poskytovanou na tento rok. To je také důvod, proč stavební spořitelny v této době motivují různými dárky či akcemi, aby získaly nové klienty. Často dostávám otázku, která ze 6 stavebních spořitelen na našem trhu je nejlepší. Troufám si říci, že všechny jsou spolehlivé a stavební spoření jako spořící produkt je velmi výhodný a oblíbený. Doporučila bych ho určitě do každé rodiny. Mám též samozřejmě svou nejoblíbenější spořitelnu, kterou teď nebudu jmenovat a ta nyní ke konci roku nabízí klientům mladším než 30 let zdarma úrazové pojištění na 1 nebo 2 roky. Ostatní klienty zařazuje do slosování o hodnotné ceny a všem dává jako dárek CD (výběr ze 4 možností). Ještě raději uvedu příklad: vložíte-li koncem roku jednorázově 18 000,- tj. násobek měsíční platby 1 500,-, dostanete od státu dotaci, celkem 4 500,- Kč.
Penzijní pojištění
Stejně jako u stavebního spoření existuje teď ke konci roku možnost uzavřít penzijní pojištění. Jediná výhoda tohoto kroku spočívá v tom, že pokud jenorázově vložíte částku např. 18 000,-, můžete si za letošní rok dát do daňového odpočtu 12 000,- ( z daní lze odečítat vše co je v rozmezí od 6 000,- do 12 000,-). Neplatí zde však to, co u stavebního spoření, tj. nedostanete zpětně státní podporu. Pro někoho však může být zajímavý pouze fakt, že lze nějakou sumu odečíst z daní a vlastně si ji uschovat touto formouv rámci penzijního pojištění. Jinak co se týká penzijního pojištění obecně, myslím že by každý občan středního věku měl mít zajištěnu nějakou sumu při odchodu do důchodu. Naše důchody, které budeme mít od státu, v žádném případě nebudou stačit na příjemné stáří. Můžeme začít spořit již od 100,- Kč měsíčně a státní dotace na tuto částku činí 50,- Kč. Proč si ji od státu nevzít?
Nakonec se ještě vrátím k tématu, které jsem podrobněji rozebírala v minulém článku. Hodnoty akcií na burzách jsou ve výrazném poklesu a je opravdu velmi vhodná doba pro investování. Nákupem podílových listů u otevřených podílových fondů můžete do budoucna řešit velmi výhodné uložení peněz. Kolikrát např. nevíme, jak připravit dětem nějaké úspory. I toto by mohla být dobrá varianta dárku pod vánoční stromeček.
Přeji vám, abyste v pohodě zvládli předvánoční náročné období a pokud najdete chvilku času, zkuste popřemýšlet o možnostech, které vám nabízím.

Vaše poradkyně Jana Hájková, tel.0602 375 970, 02 /6524858