Snad každé dítě žadoní a chce mít doma nějaké zvířátko. Rybičky jsou sice nenáročné na venčení a dítě si s nimi nezaskotačí, ale zase na druhou stranu jsou krásné a legraci si s nimi taky můžete užít – třeba když se vám přemnoží šneci nebo když si koupíte rybky, které vypadají jako příšery a babička se jich bojí.
Rozhodnout se a nadchnout pro akvárium je jedna věc, ale realizace je věc druhá. Pokud nevíte o akvaristice nic, můžete udělat několik chyb. Zeptali jsme se zkušeného chovatele a odborníka – akvaristy pana Libora Šťástky - na několik důležitých rad a kroků pro začátečníky:
1.souhlas všech členů rodiny
Tak to platí asi pro všechna „pořizování“ zvěře do domácnosti.
2. výběr akvária, velikost podle místnosti, druhu ryb
Obecně platí, že čím větší akvárium, tím menší údržba. Také je mnoho druhů ryb, které potřebují akvárium vysoké nebo naopak hlubší, než je obvyklé. Akvárium je navíc krásný doplněk v místnosti, takže je dobré i vybrat dobře místo, kde bude stát.
3. výběr osvětlení, topení, filtrace, pomůcky, rostliny, písek...
Vodu je třeba filtrovat, aby se nekalila. V každém obchodě s akvaristickými potřebami si můžete vybrat správné pomůcky – síťky, teploměry..., které pro chov rybiček potřebujete. Filtry je třeba vybírat podle velikosti a obsahu akvária. Je nutné si nejdřív rozmyslet, jaké ryby v akváriu budou, protože některé mají rády zákoutí pro úkryt, některé plavou v hejnech - a podle toho rozvrhnout, co kde v akváriu bude, jestli rostliny, nebo jen kameny a písek. Některé ryby jsou dokonce schopné vysazené rostliny sežrat.
4. napřed napustit vodu, zapojit filtraci, potom teprve koupit ryby
Tato rada je důležitá! Z vody z vodovodu nejprve musí vyprchat chlór a teprve potom se do vody mohou vpustit rybky.
5. nákup rybiček, konzultace s odborníkem
Je to jako u lidí – někteří se spolu snesou a někteří ne. Navíc, akvárium vyhrazuje daný prostor, takže když se vám podaří dát k sobě ryby, které se poperou, ráno v akváriu můžete najít jen jednoho hrdého vítěze. Správný odborník vám ale jistě poradí, pokud ne, je na toto téma k dostání dost knížek.
6. první úhyn nesmí chovatele odradit
Chybami se člověk učí:)