
Rozhodnout se a nadchnout pro akvárium je jedna věc, ale realizace je věc druhá. Pokud nevíte o akvaristice nic, můžete udělat několik chyb. Zeptali jsme se zkušeného chovatele a odborníka – akvaristy pana Libora Šťástky - na několik důležitých rad a kroků pro začátečníky:
1.souhlas všech členů rodiny
Tak to platí asi pro všechna „pořizování“ zvěře do domácnosti.
2. výběr akvária, velikost podle místnosti, druhu ryb
Obecně platí, že čím větší akvárium, tím menší údržba. Také je mnoho druhů ryb, které potřebují akvárium vysoké nebo naopak hlubší, než je obvyklé. Akvárium je navíc krásný doplněk v místnosti, takže je dobré i vybrat dobře místo, kde bude stát.
3. výběr osvětlení, topení, filtrace, pomůcky, rostliny, písek...
Vodu je třeba filtrovat, aby se nekalila. V každém obchodě s akvaristickými potřebami si můžete vybrat správné pomůcky – síťky, teploměry..., které pro chov rybiček potřebujete. Filtry je třeba vybírat podle velikosti a obsahu akvária. Je nutné si nejdřív rozmyslet, jaké ryby v akváriu budou, protože některé mají rády zákoutí pro úkryt, některé plavou v hejnech - a podle toho rozvrhnout, co kde v akváriu bude, jestli rostliny, nebo jen kameny a písek. Některé ryby jsou dokonce schopné vysazené rostliny sežrat.
4. napřed napustit vodu, zapojit filtraci, potom teprve koupit ryby
Tato rada je důležitá! Z vody z vodovodu nejprve musí vyprchat chlór a teprve potom se do vody mohou vpustit rybky.
5. nákup rybiček, konzultace s odborníkem
Je to jako u lidí – někteří se spolu snesou a někteří ne. Navíc, akvárium vyhrazuje daný prostor, takže když se vám podaří dát k sobě ryby, které se poperou, ráno v akváriu můžete najít jen jednoho hrdého vítěze. Správný odborník vám ale jistě poradí, pokud ne, je na toto téma k dostání dost knížek.
6. první úhyn nesmí chovatele odradit
Chybami se člověk učí:)
Nový komentář
Komentáře
My jsme si také pořídili před časem rybičky, protože jsem si myslela, jak to jsou nenáročná zvířata, ale chov rybiček je docela věda :-D . Nejdřív nám nerostly rostliny, pak nám rostliny sice rostly, ale dělaly se nám v akvárku zase řasy, no hrůza. Vychytat to, aby to bylo ideální, byla docela fuška :-D .
Andula — #8 neni to narocne staci filtr, osvetleni
Ťapina: tak snad se poučí a zajímají, proč uhynuly, ne?
Ťapina: mně to přijde dost náročné na vodu, teplotu, hygienu a td.
Já bych si na ně netroufla, ale na návštěvě se na rybičky ráda podívám
Jsou bohužel chovatelé, které první úhyn rozhodně neodradí - koupí nové rybičky a mají je do dalšího úhynu - a tak dál.
Mně přijdou rybičky moc komplikované, líbí se mi, ale chování mě nijak nelákalo.
Rybičky určitě nejsou první volbou pro začátečníky, nejdřív bych doporučovala třeba hlodavce, vyzkoušet si, co zvíře obecně potřebuje a pak si zjistit něco o rybách.
První úhyn nesmí odradit ... ach jo, určitě bych
i nad rybičkama. Když jsem byla malá, doma jsme akvárko měli, moc se mi líbily kokony šnečích vajíček a pak to líhnutí, ti droboučcí šneci.