Protože jak známo, muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, dělají a cítí všechno jinak. Jak probíhají vánoční nákupy u mužů a u žen? Je to rozdíl?
Správná žena se na Vánoce začne chystat už po letních prázdninách. Ještě nenakupuje ani neuklízí, ale cítí už v zádech dech vánočního běsu a začíná se na něj zvolna připravovat. Přemýšlí, co kdo z rodiny potřebuje a začíná okukovat výlohy a objíždět nákupní centra. V listopadu si pak píše předlouhé seznamy obdarovávaných a snaží si vzpomenout, který dědeček vloni dostal šálu a který pěnu na holení, aby se dary v letošním roce prohodily. Často se jí dokonce podaří si v tomto čase vzpomenout, do které skrýše zašantročila dárky o minulých Vánocích, a teď jako když je najde.
Když jsou seznamy po kupě a peníze na kontě, žena vyráží. Vrhá se do předvánoční vřavy a vrací se ze svých lovů obtěžkána četnými úlovky. Trápí se, protože nemůže vyzkoušet synovi boty a manželovi svetr, neboť by bylo po překvapení. Jazyk jí trne touhou pochlubit se dárky, ale ví, že ještě není čas. Je to jedna z mála chvil, kdy udrží tajemství, pokud jí ho nevyfouknou domácí skříňoví pátrači. Po praktických darech pak ještě hloupůstky pro radost – a žena je připravena, Vánoce ať si klidně přijdou, ona je v pohotovosti ještě před Mikulášem.
Vánoce muže nejsou zdaleka tak dramatické. Muž se na dárky příliš nesoustřeďuje, protože dobře ví, že všechny dárky pro celou rodinu obstarává žena. Zbývá tedy jediné – obdarovat ženu. To je problém, který muži občas zabliká v hlavě jako výstražné světlo, ale muž mu nevěnuje dlouho pozornost. Teprve ve chvíli, kdy výstražné světlo nepřetržitě svítí a k němu řve houkačka jak pominutá, začne se muž problému vánočního daru věnovat. Ten okamžik nastává 24. prosince dopoledne.
Muž potom vyráží s nezřetelným zamumláním, že si jde ještě něco zařídit, na nákup. Jeho vstup do obchodu kvitují prodavačky s uspokojením – přesně vědí, v jaké se muž nachází situaci a že mu bude snadné vnutit cokoli. Ochotně přispěchají a snaží se z muže vytáhnout alespoň základní charakteristiku člověka, pro něhož má dárek být, muž je však tak vyděšen a zmaten, že jediné, co ví určitě, je to, že jeho manželka má nějaké oči a asi i vlasy. Jaké, to netuší.
A tak přichází domů a třímá naprosto nevyhovující vůně, nemožné šperky a nemoderní doplňky. Ale ONA ví, že udělal víc, než bylo v jeho silách.