Krmení kotěte je jednodušší než vyživování stejně starého štěněte. Kočka nemá takové potravní nároky, navíc v poměru ke svému věku neroste tak rychle jako pes. Koťata jsou daleko vděčnější strávníci než mladí psi. Takže se nebojte, řiďte se selským rozumem a příliš si situaci nekomplikujte velkou vědou. Kočka je především ortodoxní masožravec. Od toho se odvíjí i její krmení. Doporučuji vám orientovat stravu vaší kočky od prvopočátku na kompletní suché směsi či konzervy. Měly by to být výrobky značkové a měli byste se vždy řídit doporučením výrobce ohledně věku strávníka a kvantity dávky. Spousta majitelů kočkám vaří klasickou stravu. Nevadí to - možno i kotěti. Ovšem zvířata se velmi často "zaseknou" na jednostranné krmi, která jim chutná, a odmítají cokoliv jiného. Např. žerou stále jen syrové hovězí, ryby či pouze kočičí sušenky (které jsou určeny jako pochutina a nikoliv jako potrava). Tato monodieta nevadí rozvoji tělesné schránky, ale vede velmi často v pozdějším věku k podpoře rozvoje interních onemocnění, kupříkladu hraje velmi negativní roli v komplexu onemocnění ledvin a močových cest. Tím chci říci, že je vždy dobré nutit kočku ke stravě pestré a různorodé (ať už z konzerv či granulí), nenechat si od kočky diktovat jídelníček.
Pokud budete krmit kompletními krmivy, nemusíte přidávat další vitamíny či minerální doplňky. Jestliže půjdete cestou domácí kuchyně, přidávejte kočce jakékoliv značkové kočičí vitamíny, kterých je na trhu přehršel a jsou k dostání v každém obchodě pro zvířata. Nepodávejte kočce mléko (ani trvanlivé) a nepřehánějte to s mléčnými výrobky.
Při přebírání kočičky se zajímejte, bylo-li zvíře očkované a čím, resp. odčervené a čím. Chovatel vám musí dát i očkovací průkaz s vyznačenou vakcinací a podpisem veterinárního lékaře. Kotě se očkuje obvykle poprvé v sedmém týdnu, přeočkování se provádí v desátém (někdy) a zcela určitě (nutno) ve dvanáctém týdnu. Od druhého týdne věku by kotě mělo být také pravidelně co čtrnáct dní odčervováno až do věku třech měsíců.
Hodně radosti s kočičákem přeje.

MVDr. Michal Čáp